منوی دسته بندی
هر آنچه باید در مورد سلامت آلت تناسلی مردانه بدانید!

هر آنچه باید در مورد سلامت آلت تناسلی مردانه بدانید!

سلامت آلت تناسلی

سلامت آلت تناسلی مردانه چیست؟

وقتی اکثر مردم به سلامت آلت تناسلی فکر می کنند، به عفونت های مقاربتی و اختلال نعوظ فکر می کنند. در حالی که این شرایط مطمئناً می تواند بر سلامت آلت تناسلی شما تأثیر بگذارد، اما صحبت از سلامت آلت تناسلی بسیار بیشتر از این است.

موارد مختلفی وجود دارد که می تواند بر سلامت آلت تناسلی شما تأثیر بگذارد، از جمله اقدامات بهداشتی، تغییرات سبک زندگی و هر گونه شرایط بهداشتی زمینه ای.

در این مقاله به مباحثی خواهیم پرداخت که شما باید بدانید تا آلت تناسلی خود را در حالت ایده آل نگه دارید.

چه عواملی بر سلامت آلت تناسلی تاثیر می گذارد؟

بسیاری از عوامل می توانند بر سلامت آلت تناسلی تأثیر بگذارند. و منظور ما از “سلامت آلت تناسلی” عبارت است از:

 • توانایی شما برای ادرار راحت
 • توانایی شما برای ایجاد یا حفظ نعوظ
 • باروری شما

سلامت آلت تناسلی همچنین شامل اجتناب از برخی شرایط سلامتی مانند سرطان آلت تناسلی و بیماری های مقاربتی است.

عوامل زیر می توانند بر سلامت آلت تناسلی شما تأثیر بگذارند:

سطوح هورمونی

اختلال نعوظ می تواند ناشی از عدم تعادل هورمونی، مانند سطح پایین تستوسترون باشد. سطوح پایین تستوسترون می تواند ناشی از تعدادی از عوامل مختلف باشد که در این مقاله به آنها خواهیم پرداخت.

سن

با افزایش سن، احتمال ابتلا به اختلالات جنسی مانند اختلال نعوظ بیشتر می شود. این تا حدی به این دلیل است که سطح تستوسترون شما به طور طبیعی در طول زمان کاهش می یابد.

شرایط سلامتی

فشار خون بالا، دیابت شیرین و برخی بیماری های عصبی می توانند باعث اختلال نعوظ شوند. شرایط روانی مانند اضطراب و افسردگی نیز می توانند اختلال را تشدید کنند.

رابطه جنسی

اگر می‌خواهید بدون کاندوم رابطه جنسی داشته باشید، مطمئن شوید که شما و همسرتان درباره عدم وجود بیماری‌های مقاربتی مطمئن گردید. در غیر این صورت، استفاده صحیح از کاندوم در هر بار رابطه جنسی تنها راه کاهش خطر ابتلا به این بیماری است.

رابطه جنسی خشن نیز می تواند به آلت تناسلی شما آسیب برساند. به عنوان مثال، عقب کشیدن ناگهانی پوست ختنه گاه می تواند آن را پاره کند. خم شدن تصادفی آلت تناسلی در حالت نعوظ می تواند باعث شکستگی آلت تناسلی شود.

دارو

برخی از انواع داروها می توانند شانس ابتلا به اختلال نعوظ را افزایش دهند. اگر فکر می کنید داروی شما باعث اختلال نعوظ یا سایر اختلالات جنسی می شود، با پزشک اورولوژیست یا پزشک عمومی صحبت کنید.

بهداشت

رعایت بهداشت برای سلامتی شما ضروری است. آلت تناسلی و کشاله ران خود را اغلب بشویید تا تمیز بماند.

بهداشت ضعیف می تواند باعث ایجاد اسمگما، ماده ای روغنی، بد بو و تحریک کننده شود که در زیر پوست ختنه گاه ایجاد می شود.

اگر اسمگما ایجاد شود، می تواند باعث التهاب پوست مجاور شود. این می تواند ناراحت کننده باشد و می تواند باعث بالانیت شود، وضعیتی که در آن سر آلت تناسلی قرمز و ملتهب می شود.

حتی با آلت تناسلی ختنه شده، بهداشت کمتر از حد ایده آل می تواند منجر به تحریک و التهاب آلت تناسلی از جمله بالانیت شود.

سلامت عمومی آلت تناسلی

نکات عمومی سلامت آلت تناسلی

سلامت آلت تناسلی به یک رویکرد جامع نیاز دارد. به عبارت دیگر، مراقبت از تمام جنبه های سلامت عمومی برای سلامت آلت تناسلی شما مهم است. این امر به ویژه مهم است زیرا طیف وسیعی از شرایط سلامتی مختلف می تواند بر باروری و سلامت آلت تناسلی شما تأثیر بگذارد.

هیدراته بمانید

آبرسانی برای سلامت کلی شما و همچنین سلامت آلت تناسلی شما مهم است. ممکن است بین کم آبی و اختلال نعوظ ارتباطی وجود داشته باشد، بنابراین سعی کنید حدود دو لیتر آب در روز مصرف کنید.

یک رژیم غذایی متعادل بخورید

یک رژیم غذایی متعادل برای کمک به کاهش شانس ابتلا به دیابت و بیماری قلبی کلیدی است، که هر دو می توانند باعث اختلال نعوظ شوند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ که بین ۲۵۰۹۶ نفر انجام شد، به بررسی رابطه بین اختلال نعوظ و فلاونوئیدها پرداخت که بیشتر در سبزیجات و میوه ها یافت می شوند.

محققان دریافتند افرادی که به طور منظم فلاونوئیدها را مصرف می کردند کمتر در معرض ابتلا به اختلال نعوظ بودند.

برخی غذاها نیز ممکن است سطح تستوسترون شما را افزایش داده و باروری شما را بهبود بخشند. این شامل:

 • اسفناج
 • غذاهای تند با کپسایسین
 • آووکادو

ورزش منظم داشته باشید

فعالیت بدنی متوسط ​​می تواند احتمال ابتلا به اختلال را کاهش دهد.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ روی افراد مبتلا به اختلال نعوظ و انفارکتوس میوکارد ، که معمولا به عنوان حمله قلبی شناخته می شود، مورد بررسی قرار گرفت. این نشان داد که یک برنامه پیاده روی شخصی می تواند اختلال را کاهش دهد.

سعی کنید حداقل چند بار در هفته ورزش کنید – حتی یک پیاده روی سریع هر چند وقت یکبار می تواند سلامت آلت تناسلی شما را بهبود بخشد.

سبک زندگی سالم

تمرینات کف لگن (کگل) را تمرین کنید

تمرینات کف لگن یا کگل اغلب با سلامت واژن مرتبط است، اما می تواند برای مردان نیز مفید باشد.

این تمرینات می تواند توانایی شما را برای ایجاد و حفظ نعوظ بهبود بخشد و همچنین از نشتی بعد از ادرار نیز جلوگیری می کند.

یک مطالعه کوچک در سال ۲۰۰۵ بر روی ۵۵ فرد مبتلا به اختلال نعوظ نشان داد که تمرینات لگنی به ۴۰ درصد از شرکت کنندگان کمک کرد تا عملکرد طبیعی نعوظ را به دست آورند.

۳۵.۵ درصد دیگر نیز گزارش دادند که اگرچه عملکرد طبیعی خود را به طور کامل به دست نیاورده‌اند، عملکرد کلی نعوظ آنها بهبود یافته است.

می توانید تمرینات کگل را با فشردن ماهیچه هایی که برای ادرار استفاده می کنید انجام دهید. پنج ثانیه فشار دهید، استراحت کنید و ۱۰ دور تکرار کنید. در نهایت تا ۲۰ تکرار ادامه دهید. این کار را دو یا سه بار در روز انجام دهید.

وزن مناسب و سالم خود را حفظ کنید

حفظ وزن مناسب می تواند شانس ابتلا به دیابت، کلسترول بالا و بیماری قلبی را کاهش دهد که همه اینها بر سلامت آلت تناسلی شما تأثیر می گذارد.

مدیریت استرس را تمرین کنید

تمرین مدیریت استرس برای سلامت کلی شما و سلامت آلت تناسلی شما عالی است.

استرس و اضطراب می تواند بر عملکرد جنسی و باروری مردان تأثیر بگذارد. استرس همچنین شانس ابتلا به بیماری قلبی عروقی را افزایش می دهد که می تواند منجر به اختلال نعوظ شود.

تکنیک های مدیریت استرس عبارتند از:

 • نفس عمیق
 • گذراندن وقت با عزیزان
 • مطالعه
 • مراقبه

بهداشت خواب را رعایت کنید

خواب برای سلامت عروق شما مهم است، که بر توانایی شما برای نعوظ تأثیر می گذارد.

به نظر می رسد ارتباطی بین آپنه انسدادی خواب و اختلال نعوظ وجود دارد، احتمالاً به این دلیل که کمبود خواب می تواند منجر به کاهش تستوسترون و سایر عدم تعادل های هورمونی شود.

از تنباکو پرهیز کنید

کشیدن سیگار به شدت با اختلال نعوظ مرتبط است.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ نشان داد که احتمالاً به این دلیل است که سیگار باعث اختلال در عملکرد خودکار قلب شما می شود که به نوبه خود منجر به اختلال نعوظ می شود.

سیگار کشیدن همچنین می تواند باروری شما را کاهش دهد.

الکل را در حد اعتدال بنوشید

مانند تنباکو، نوشیدن بیش از حد الکل می تواند باعث تعدادی از مشکلات سلامتی شود که به نوبه خود بر سلامت آلت تناسلی شما تأثیر می گذارد.

بهداشت آلت تناسلی

چگونه آلت تناسلی خود را بشویید؟

می توانید ناحیه شرمگاهی خود را با آب گرم و صابون ملایم و بدون عطر بشویید. از صابون‌های تند استفاده نکنید یا آن ناحیه را خیلی محکم مالش ندهید، زیرا پوست حساس آن ناحیه ممکن است تحریک شود.

مطمئن شوید که شما:

 • تپه شرمگاهی (ناحیه بالای آلت تناسلی) و پوست اطراف قاعده آلت تناسلی و همچنین پوست بین ران و تپه شرمگاهی را بشویید. عرق می تواند در اینجا جمع شود.
 • ساقه آلت تناسلی خود را بشویید.
 • اگر پوست ختنه گاه دارید، آن را به آرامی عقب بکشید و بشویید. این به جلوگیری از ایجاد اسمگما کمک می کند، که می تواند منجر به شرایطی مانند بالانیت شود.
 • کیسه بیضه و پوست اطراف آن را بشویید.
 • پرینه خود (قطعه پوست بین کیسه بیضه و مقعد) را بشویید.
 • نزدیک مقعد و بین گونه های باسن خود را بشویید.

بهتر است هر بار که حمام می کنید آلت تناسلی خود را بشویید.

در حین شستن خود، پوست اطراف کشاله ران خود را از نظر علائم عفونت و بیماری های مقاربتی بررسی کنید. این شامل:

 • ترشح غیر معمول
 • بثورات
 • تاول ها
 • زگیل

اصلاح موهای ناحیه تناسلی

چگونه موهای ناحیه تناسلی خود را مرتب کنیم؟

برخی افراد دوست دارند موهای ناحیه تناسلی خود را مرتب کنند، در حالی که برخی دیگر اینطور نیستند. اینکه موهای ناحیه تناسلی خود را مرتب کنید یا نه، تصمیم شماست.

اگر می خواهید موهای ناحیه تناسلی خود را بردارید یا کوتاه کنید، بایستی نوع پوست خود را در نظر داشته باشید. این به شما کمک می کند از جوش زدن و سایر ناراحتی ها جلوگیری کنید.

اصلاح با تیغ

اصلاح با تیغ روشی بدون درد برای از بین بردن مو است. مهم است که اقدامات احتیاطی خاصی را برای جلوگیری از ایجاد بثورات انجام دهید.

در همان جهتی که موهایتان رشد می کند اصلاح کنید. هنگام اصلاح از کرم موبر استفاده کنید و بعد از آن از کرم کورتیزون برای کاهش سوزش استفاده کنید.

هرگز تیغ اصلاح را با دیگران به اشتراک نگذارید و قبل از استفاده تیغ خود را ضدعفونی کنید. اگر از تیغ های یکبار مصرف استفاده می کنید، هر چند وقت یکبار آنها را تعویض کنید.

اپیلاسیون یا نخ زدن

اپیلاسیون شامل استفاده از موم گرم روی پوست و بیرون کشیدن موها از فولیکول های آن است. نخ زدن شامل چرخاندن نخ در اطراف موها و بیرون کشیدن آنها از ریشه است.

اپیلاسیون و نخ کشیدن می تواند ناراحت کننده باشد – همه اینها به تحمل درد فردی شما بستگی دارد. اگر این روش‌ها به اشتباه انجام شوند، می‌توانند باعث تورم و بثورات پوستی شوند. شما می توانید با مراجعه به یک اپیلاسیون حرفه ای یا نخ زنی خطر ناراحتی خود را کاهش دهید.

رفع موهای زائد با کرم های شیمیایی

کرم رفع موهای زائد پروتئین های موجود در مو را تجزیه می کند تا بتوان آن ها را شسته و از بین برد.

در حالی که می تواند یک راه موثر برای از بین بردن مو باشد، برخی افراد متوجه می شوند که کرم های موبر پوست آنها را تحریک می کند.

اگر پوست حساس یا آلرژی شیمیایی دارید، نباید از این کرم ها استفاده کنید.

اگر از کرم موبر استفاده می کنید، آن را مستقیماً روی آلت تناسلی خود قرار ندهید.

پیرایش

اگر نمی خواهید موها را به طور کامل از بین ببرید، می توانید آن را با یک قیچی یا موبر برقی کوتاه کنید.

قبل و بعد از استفاده حتما قیچی را ضدعفونی کنید. شما باید از این قیچی ها فقط برای نظافت استفاده کنید – استفاده از آنها برای کارهای دیگر می تواند باعث انتشار میکروب ها شود.

 پیشگیری از بیماری مقاربتی

چگونه از بیماری های مقاربتی پیشگیری کنیم؟

راه های مختلفی برای پیشگیری از بیماری های مقاربتی وجود دارد.

واکسن بزنید

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) توصیه می کند که همه افراد در حدود سن ۱۱ یا ۱۲ سالگی برای ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) واکسینه شوند.

انجام این کار در سنین پایین – قبل از اینکه از نظر جنسی فعال باشید – تضمین می کند که قبل از قرار گرفتن در معرض ویروس در برابر HPV محافظت می کنید.

اما اگر در دوران کودکی واکسینه نشده اید، ممکن است همچنان در بزرگسالی از واکسینه شدن بهره مند شوید.

بعد از هر شریک جنسی جدید آزمایش شوید

بسیاری از بیماری های مقاربتی بدون علامت هستند، به این معنی که علائم قابل توجهی نخواهید داشت.

به همین دلیل، مهم است که قبل از داشتن رابطه جنسی با یک شریک جدید آزمایش شوید. هم شما و هم شریک جنسی شما باید آزمایش شوید.

اگر شما یا شریک زندگیتان عفونت دارید، ممکن است بتوانید اقدامات احتیاطی خاصی را برای جلوگیری از انتشار آن بین خود انجام دهید.

به عنوان مثال، اگر HIV دارید، شریک زندگی شما می تواند از Truvada استفاده کند تا از ابتلا به آن جلوگیری کند.

هر بار که رابطه جنسی دارید از کاندوم استفاده کنید

استفاده از کاندوم در هر بار رابطه جنسی – دهانی، واژینال یا مقعدی – بهترین راه برای کمک به جلوگیری از گسترش برخی از بیماری های مقاربتی است.

اگر نمی خواهید از کاندوم استفاده کنید، مطمئن شوید که هم شما و هم شریک زندگیتان هیچ گونه بیماری مقاربتی ندارید.

اگر مشکوک هستید که به یک بیماری مقاربتی مبتلا شده اید، سعی کنید وحشت نکنید. بیشتر آنها قابل درمان هستند و جای خجالت ندارد. با یک پزشک صحبت کنید. آنها به شما کمک می کنند تا علت علائم خود را بیابید و در مورد اقدامات بعدی به شما توصیه کنند.

پرسش های رایج

در این مرحله، ممکن است سوالات بیشتری در مورد سلامت آلت تناسلی داشته باشید. در اینجا برخی از نگرانی های رایجی که بسیاری از افراد دارند آورده شده است.

آیا مهم نیست که ختنه شده باشید؟

ختنه مزایا و معایب خود را دارد. چه ختنه شده باشید چه نباشید، مهم است که مرتباً بشویید.

اگر پوست ختنه گاه دارید، آن را به آرامی عقب بکشید و تمیز کنید تا از ایجاد اسمگما جلوگیری کنید. آلت تناسلی ختنه شده بیشتر احتمال دارد که دچار ساییدگی یا تحریک شود، بنابراین همیشه از لباس زیر گشاد و نخی استفاده کنید.

ختنه بر باروری تأثیر نمی گذارد، اما آلت تناسلی ختنه نشده بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های مقاربتی و همچنین بیماری هایی مانند بالانیت هستند.

رعایت بهداشت خوب و رابطه جنسی ایمن می تواند احتمال ابتلا به این شرایط را کاهش دهد.

آیا خم شدن یا خمیدگی آلت تناسلی شما طبیعی است؟

طبیعی است که آلت تناسلی شما کمی خمیده شود، اما اگر در حالت نعوظ دچار خمیدگی و درد قابل توجهی در آلت تناسلی خود هستید، ممکن است به بیماری پیرونی یا کجی آلت تناسلی مبتلا باشید.

این وضعیت می تواند باعث ناراحتی شود. اغلب ناشی از یک آسیب تروماتیک است.

اگر نگران این هستید که ممکن است پیرونی داشته باشید، به پزشک اورولوژیست مراجعه کنید.

آیا نداشتن رابطه جنسی باعث از بین رفتن میل جنسی می شود؟

بسیاری از مردم بر این باورند که اگر رابطه جنسی را متوقف کنید، در نهایت برای داشتن رابطه جنسی دچار مشکل خواهید شد.

در حالی که درست است که رابطه جنسی مکرر فواید سلامتی زیادی دارد و می تواند میل جنسی شما را تقویت کند، هیچ مدرکی مبنی بر اینکه نداشتن رابطه جنسی می تواند به طور دائم یا جدی به آلت تناسلی شما آسیب برساند وجود ندارد.

آیا چیزی به نام انزال زیاد یا کم وجود دارد؟

اگر متوجه شده اید که حجم منی کمتر از حد معمول انزال می کنید، به آن انزال ضعیف می گویند.

این می تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد، از جمله افسردگی، دیابت، و برخی شرایط بیضه. همچنین می تواند از عوارض جانبی دارو باشد.

چگونه می توانید با افزایش سن حساسیت آلت تناسلی خود را حفظ کنید؟

بافت روی آلت تناسلی شما ممکن است با افزایش سن حساسیت خود را از دست بدهد. این ممکن است به دلیل اصطکاک باشد، بنابراین به جای لباس زیر تنگ و خشن، لباس زیر نخی گشاد بپوشید.

چگونه می توانید توانایی خود را برای نعوظ حفظ کنید؟

انجام اقداماتی برای کاهش خطر بیماری قلبی و دیابت – که هر دو می توانند باعث اختلال نعوظ شوند – می تواند به شما در حفظ توانایی نعوظ کمک کند.

برای تقویت باروری چه کاری می توانید انجام دهید؟

برخی غذاها می توانند باروری را تقویت کنند. به عنوان مثال، اسفناج حاوی منیزیم است که می تواند سطح تستوسترون شما را افزایش دهد.

گوجه فرنگی و هویج می توانند تعداد و تحرک اسپرم شما را افزایش دهند.

به غیر از آن، انتخاب سبک زندگی سالم به حفظ باروری کمک می کند.

همانطور که در بالا ذکر شد، اجتناب از استعمال دخانیات و الکل، خوردن یک رژیم غذایی متعادل و ورزش برای سلامت آلت تناسلی مهم هستند.

اگر رنگ ادرار شما تغییر کند اشکالی ندارد؟

رنگ ادرار شما بسته به میزان هیدراته بودن ممکن است تغییر کند:

 • ادرار شفاف می تواند به این معنی باشد که شما بیش از حد هیدراته شده اید.
 • ادرار زرد تا کهربایی طبیعی در نظر گرفته می شود.
 • ادرار نارنجی یا قهوه ای می تواند به معنای کم آبی بدن باشد.

برخی از رنگ ها نیز ممکن است باعث نگرانی باشند.

برای مثال، ادرار خونی، کدر، آبی یا سبز می‌تواند نشان‌دهنده عفونت یا بیماری دیگری باشد.

اگر تغییرات غیرعادی در رنگ دارید به پزشک اورولوژیست مراجعه کنید.

اگر بیش از حد معمول شروع به ادرار کردن کنید چه؟

تکرر ادرار می تواند نشانه ای از موارد زیر باشد:

اگر خیلی بیشتر از حد معمول ادرار می کنید و فکر می کنید مشکلی وجود دارد، با پزشک تماس بگیرید. این امر به ویژه در صورتی که احساس سوزش در هنگام ادرار داشته باشید بسیار مهم است.

آیا بوی آلت تناسلی شما طبیعی است؟

کشاله ران شما ممکن است به طور طبیعی بوی عرق بدهد، زیرا عرق کردن در آن ناحیه معمول است. این بو را می توان با شستشوی روزانه کاهش داد.

با این حال، بوی آن نباید تند باشد. آلت تناسلی با بوی نامطبوع می تواند نشان دهنده این باشد که شما به شرایطی مانند:

 • عفونت مجاری ادراری
 • عفونت قارچی
 • بالانیت
 • سوزاک
 • کلامیدیا

اگر بو با شستشوی دقیق پاک نشد، برای تشخیص به پزشک مراجعه کنید.

اگر آلت تناسلی شما زخم یا ملتهب شود چه باید کرد؟

اگر آلت تناسلی شما زخم یا ملتهب است، می تواند نشانه ای از برخی شرایط آلت تناسلی باشد. این شامل:

 • بالانیت
 • فیموز، وضعیتی که نمی توان پوست ختنه گاه را روی سر آلت تناسلی به عقب کشید
 • سرطان آلت تناسلی که نادر اما جدی است

بدون توجه به علت، درد و التهاب می تواند ناراحت کننده باشد، بنابراین به یک پزشک عمومی مراجعه کنید. آنها می توانند به شما در یافتن آرامش کمک کنند.

آیا ممکن است آلت تناسلی شما بشکند یا شکسته شود؟

اگرچه درون آلت تناسلی استخوان ندارد، اما اصطلاح “شکستگی آلت تناسلی” اغلب برای اشاره به آسیب آلت تناسلی که در آن پوشش داخلی پاره می شود، استفاده می شود. این اغلب به دلیل رابطه جنسی خشن ایجاد می شود.

اگر آلت تناسلی خود را بشکنید، سیاه و آبی می شود، صاف می شود و ممکن است صدای ترکیدن ایجاد کند. این یک اورژانس پزشکی محسوب می شود و نیاز به توجه فوری دارد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در حالت ایده آل، شما باید سالی یک بار برای معاینه آلت تناسلی به پزشک مراجعه کنید. در غیر این صورت، در صورت مشاهده موارد زیر باید به دنبال مراقبت های پزشکی باشید:

 • کبودی روی آلت تناسلی
 • ترشحات زرد، سبز یا غیر معمول آلت تناسلی
 • تورم یا التهاب آلت تناسلی
 • تاول، بثورات، زگیل یا زخم روی آلت تناسلی شما یا نزدیک آن
 • سوزش، درد یا خونریزی هنگام ادرار یا انزال
 • درد هنگام رابطه جنسی
 • درد در حین نعوظ
 • مشکل در گرفتن یا حفظ نعوظ

به طور منظم کشاله ران خود را از نظر علائم عفونت و سایر شرایط بررسی کنید.

اگر هر گونه نگرانی دارید، در صحبت با یک پزشک دریغ نکنید. آنها می توانند به شما کمک کنند تا ذهن شما را آرام گردد و در مورد هر قدم بعدی به شما توصیه کند.

 

برگرفته از : Everything You Need to Know About Penis Health

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

Urology Karami

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *