منوی دسته بندی
کوچک شدن آلت تناسلی ، دلایل و درمان آن چیست؟

کوچک شدن آلت تناسلی ، دلایل و درمان آن چیست؟

چه عواملی باعث کوچک شدن آلت تناسلی می شوند؟

مقدمه

طول آلت تناسلی شما به دلایل مختلف می تواند تا ۳ سانتیمتر یا بیشتر کاهش یابد. معمولاً تغییرات در اندازه آلت تناسلی کمتر از ۳ سانتیمتر هستند و حدود ۱.۵ سانتیمتر است . شایان ذکر است آلت تناسلی کوتاه تر بر توانایی شما برای داشتن یک فعالیت جنسی رضایت بخش تأثیر نمی گذارد.

دلایل کوچک شدن آلت تناسلی

دلایل اصلی کوچک شدن آلت تناسلی شما شامل موارد زیر است:

سالخوردگی

با بالا رفتن سن ، آلت تناسلی و بیضه ها ممکن است کمی کوچکتر شوند. یکی از دلایل ، ایجاد ذخایر چربی در شریانهای شما باعث کاهش جریان خون به آلت تناسلی شما می شود. این می تواند باعث از بین رفتن سلولهای عضلانی در لوله‌های اسفنجی بافت نعوظ در آلت تناسلی شما شود. بافت نعوظ برای تولید نعوظ با خون درگیر می شود.

با گذشت زمان ، جراحات در اثر صدمات مکرر در آلت تناسلی شما در طول رابطه جنسی یا فعالیت های ورزشی می تواند باعث ایجاد بافت آسیب دیده شود. این تجمع در غلافی که قبلاً انعطاف پذیر و الاستیک بوده است اتفاق می افتد که بافت نعوظ اسفنجی در آلت تناسلی شما را احاطه کرده است. این می تواند اندازه کلی را کاهش داده و اندازه نعوظ را محدود کند.

چاقی

در صورت افزایش وزن ، به خصوص در اطراف شکم ، آلت تناسلی شما کوتاه تر به نظر می رسد. این به این دلیل است که لایه ضخیم چربی شروع به پیچیدن حول محور آلت تناسلی شما می کند. وقتی به پایین نگاه کنید ، به نظر می رسد آلت تناسلی شما کوچکتر شده است. در مردان بسیار چاق ، چربی می تواند بیشتر آلت را محصور کند.

پروستاتکتومی رادیکال

جراحی پروستات

تا ۷۰ درصد مردان بعد از برداشتن غده سرطانی پروستات معروف به پروستاتکتومی رادیکال ، کوتاه شدن خفیف تا متوسط ​​آلت خود را تجربه می کنند.

کارشناسان مطمئن نیستند که آلت پس از پروستاتکتومی کوتاه می شود. یکی از دلایل احتمالی ، انقباضات غیرطبیعی عضلات در کشاله ران است که آلت را دورتر از بدن می کشاند.

اگر بعد از عمل جراحی پروستات دچار کوتاه شدن شده اید ، در نظر داشته باشید حد معمول بین ۱.۲ تا ۱.۹ سانتیمتر است . برخی از مردان بدون کوتاه شدن یا فقط مقدار کمی را تجربه می کنند و برخی دیگر کوتاه تر از حد متوسط ​​را تجربه می کنند.

بیماری پیرونی

در بیماری پیرونی (Peyronie) ، آلت تناسلی مرد انحنای شدیدی پیدا می کند که مقاربت را دردناک یا غیرممکن می کند. بیماری پیرونی می تواند طول و قطر آلت تناسلی شما را کاهش دهد. جراحی برای برداشتن بافت زخمی باعث ایجاد پیرونی نیز می تواند اندازه آلت تناسلی را کاهش دهد.

مطالعه مقاله زیر نیز به شما توصیه می گردد:
کجی آلت تناسلی یا بیماری پیرونی چیست؟

 

داروها

برخی از داروها می توانند باعث کوچک شدن آلت شوند. این داروها که برای کمبود توجه یا بیش فعالی تجویز می شود، برخی از داروهای ضد افسردگی و ضد روان پریشی، و برخی از داروهای تجویز شده برای درمان بزرگی پروستات.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۲ نشان داد که برخی از افراد مورد مطالعه مرد که فیناستراید را برای درمان بزرگی پروستات مصرف می‌کردند، اندازه آلت تناسلی کوچک‌تر و کاهش حس را گزارش کردند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ نشان داد که ۴۱ درصد از مردانی که دوتاستراید را برای درمان بزرگی پروستات مصرف می‌کنند، نوعی اختلال عملکرد جنسی را تجربه کرده‌اند.

سیگار کشیدن

مواد شیمیایی حاصل از سیگار کشیدن می تواند به رگ های خونی آلت تناسلی آسیب برساند و از پر شدن آلت تناسلی با خون و کشیدگی آن جلوگیری کند. صرف نظر از محرک ها و تأثیر بر روی مغز، اگر رگ های خونی آسیب ببینند، آلت تناسلی به نعوظ نمی رسد.

مطالعه ای که در سال ۱۹۹۸ توسط دانشگاه پزشکی بوستون انجام شد، آلت تناسلی در حالت نعوظ ۲۰۰ مرد را بررسی کرد. طبق یک گزارش، نتایج این مطالعه نشان داد که افراد سیگاری در مقایسه با مردانی که سیگار نمی‌کشیدند آلت تناسلی کوتاه‌تری داشتند. محققان بر این باورند که این به این دلیل است که سیگار جریان خون را مهار می کند و از کشیده شدن آلت که ممکن است طول آلت تناسلی را کاهش دهد، جلوگیری می کند.

طبق یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ نشان داد سیگار کشیدن با اختلال نعوظ (ED) نیز مرتبط است. اختلال نعوظ بر توانایی مرد برای حفظ نعوظ تأثیر می گذارد و سیگار کشیدن ممکن است از نعوظ جلوگیری کند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

اگر برنامه ریزی برای جراحی پروستاتکتومی رادیکال کرده اید ، با پزشک خود در مورد کوتاه شدن آلت صحبت کنید تا آنها بتوانند به سوالات شما پاسخ دهند و در مورد هرگونه نگرانی که دارید ، به شما اطمینان دهند.

اگر شروع به ایجاد انحنایی در آلت تناسلی خود با درد و تورم کرده اید ، ممکن است نشانه بیماری پیرونی باشد. برای این کار به یک متخصص اورولوژی مراجعه کنید. این پزشک متخصص در مشکلات دستگاه ادراری-تناسلی است.

درمان کوچک شدن آلت تناسلی

درمان کوچک شدن آلت تناسلی

عملکرد نعوظ در پیری قابل حفظ کردن است با :

 • حفظ کردن فعالیت های فیزیکی
 • خوردن یک رژیم غذایی مغذی
 • ترک سیگار کشیدن
 • اجتناب از مصرف مقادیر زیاد الکل

حفظ عملکرد نعوظ بسیار مهم است زیرا نعوظ آلت تناسلی مرد را با خون غنی از اکسیژن پر می کند که می تواند از کوتاه شدن جلوگیری کند.

اگر آلت تناسلی شما بعد از برداشتن پروستات کوتاه شود ، باید صبور باشید و صبر کنید. در بسیاری از موارد ، کوتاه شدن ظرف ۶ تا ۱۲ ماه معکوس می شود.

بعد از عمل جراحی ، پزشك ممكن است درمانی به نام توانبخشی آلت را پیشنهاد كند. این به معنای مصرف دارو برای اختلال در نعوظ مانند سیلدنافیل (ویاگرا) یا تادالافیل (Cialis) و استفاده از دستگاه خلاء برای تقویت جریان خون به آلت تناسلی شما است.

بیشتر مردان بعد از جراحی در داشتن نعوظ دچار مشکل می شوند ، که باعث گرسنگی بافت ها در آلت تناسلی از خون غنی از اکسیژن می شود. تغذیه آن بافت های حساس با خون تازه ممکن است از ریزش بافت جلوگیری کند. همه مطالعات نشان نمی دهند که توان بخشی آلت تناسلی در واقع مؤثر باشد ، اما ممکن است بخواهید امتحان کنید.

برای بیماری Peyronie ، درمانها بر روی کاهش یا از بین بردن بافت زخمی و آسیب دیده زیر سطح آلت تناسلی با داروهای درمانی ، جراحی ، سونوگرافی و سایر مراحل تمرکز دارند. یک داروی تأیید شده توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده برای پیرونی به نام کلاژناز (Xiaflex) وجود دارد.

کوتاه شدن آلت مرد از بیماری پیرونی قابل برگشت نیست. نگرانی اصلی شما کاهش انحنا و بازیابی زندگی جنسی شما خواهد بود.

هر مردی که کوچک شدن آلت ، درد، یا سایر مشکلات جنسی را تجربه می کند، یا نگرانی هایی در مورد سرطان دارد، باید با پزشک خود صحبت کند. یک پزشک یا متخصص اورولوژی می تواند به سوالات پاسخ دهد، به بیماران مرد اطمینان دهد و در صورت لزوم آزمایش و درمان را ارائه دهد.

جمع بندی

اگر بعد از جراحی پروستات دچار کوتاه شدن آلت تناسلی هستید ، بدانید که ممکن است به موقع معکوس شود. برای اکثر مردان ، کوچک شدن آلت بر توانایی آنها برای داشتن تجربه های لذت بخش جنسی تأثیر نمی گذارد. اگر کوتاه شدن ناشی از بیماری پیرونی است ، برای تهیه یک برنامه درمانی با پزشک خود همکاری و مشاوره کنید.

 

مقالات مرتبط:

بزرگ کردن آلت تناسلی

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

Urology Karami

‫79 نظر

 • Taha Saber گفت:

  سلام وعرض ادب
  يه سوال داشتم خدمتتان
  من يه پسر ١٦ساله دارم سه چهار سال پيش جراحي آپانديسيت كردم قبل عمل الت تناسليش بزرگ بود الان چاق شده سينه اش ودور شكمش هم چربي داره بهم گفت كه آلت تناسليش كوچك شده طوري كه اندازه الت پسر كوچكم هستش
  اگه مقدور بودين جوابم رو بدين
  بصورت ايميل
  سپاس فراوان

 • علی گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید. ببخشید من ۱۳ سالمه و التم در حالت شل خیلی کوچیکه و ۲ سانته و فقط سرش معلومه و در حالت نعوظ ۶ سانته و خیلی نگران هستم که رشد نکنه میخواستم ببینم باید چیکار کنم و اینکه احتمال رشد در حالت نعوظ تا ۱۰ سانت هست؟

 • علیرضا گفت:

  سلام من ۱۸سالمه وطول التم ۱۲/۶تا۱۳سانته میخواستم ببینم التم کوچیکه یا اندازش خوبه؟؟؟؟؟؟؟ لطفن جواب بدید

 • رضا گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید بیخشید من ۱۶ سالمه و آلتم در حالت نعوظ ۹ سانت هست آیا کوچک هست یا نرماله این مسئله به شدت نگرانم کرده..یه سوال دیگه هم داشتم من وقتی خود ارضایی میکنم به اوج لدت که میرسم چند بار زیر آلتم نبض میزنه و چند قطره مایع مایل به زرد از آلتم خارج میشه خواستم بدونم مایع منی هست یا پیشآب نگرانم که در آینده نتونم بچه دار بشم..باتشکر

 • پرهام گفت:

  سلام اقای دکتر من ۱۹ سالمه تا سال پیش التم ۲۰ سانت بود ولی یه سه چهار ماهی هست دارم هر روز اندازه میگیرم و امروز به ۱۶ سانت رسیده چجوری باید جلوی کم شدن سایزش را باید بگیرم تغذیم فرق نکرده چیزی مصرف نمیکنم فقط تنها فرقی که کرده برنامم اول سال باشگاه بدنسازی شروع کردم

 • صابر گفت:

  سلام
  طول آلت تناسلی بنده در سن ۱۴ سالگی حدود ۱۹ سانتی متر می شد ولی الان که به سن ۳۲ سالگی رسیدم ؛ بدون هیچ گونه عمل و بیماری و مصرف دخانیات و حتی رابطه جنسی ؛ طول آلت بنده به ۱۳ سانتی متر کاهش یافته ) فقط خود ارضایی داشتم
  دلیل این کاهش چیه و آیا امکان بازگشت به سایز قبل وجود داره ؟

 • Sina گفت:

  سلام آقای دکتر من نه عمل انجام دادم
  نه اهل سیگار و مشروب و قلیون هستم
  ولی آلت تناسلیم کوچیک و بیضه کوچیک هم دارم
  آلت تناسلیم ۱۳تا ۱۵ سانت
  باید چیکار کنم

 • Amin گفت:

  با درود، من ۲۵ سالمه آلتم کوچیکه لطفا مرا کمک کن ممنون میشم

 • Arash گفت:

  سلام آقای دکتر برای کلفت شدن و بزرگ شدن آلت باید چیکار کرد ؟

 • Rahim گفت:

  سلام آقای دکتر من ۳۵ ساله هستم اندازه آلت تناسلی من درحالت معمولی دو سانت و درحالت نعوظ ۷سانت وکوچک هست حدود ۱۵ سالی هست که همین سایز مانده و بزرگ نمیشه باید چکار کنم که در رابطه مشکل دارم

  • Urology Karami گفت:

   درود، هورمون مردانه را چک کنید، در صورت عدم رضایت خود و همسر با جراحی اصلاح خواهد شد.

 • پدرام گفت:

  سلام آقای دکتر من ۱۶ سالمه ، طول آلت تناسلیم ۱۸ سانت بود ، الان بعد از چند ماه حدود ۲ سانت کاهش یافته ، سیگار و الکل مصرف نکردم ، چاق هم نیستم ، ولی چند باری ارضا شدم ، الان نگرانم ، چیکار کنم ؟

 • حمید گفت:

  سلام ببخشید من به خاطر ریزش موی سرم ۵ساله فیناستراید مصرف میکنم والبته ریزش متوقف شده وکمی موی سرم پر پشت تر از قبل شده اما آلت تناسلی من روز به روز کوتاهتر میشه ودرحالت نعوذاز ۲۰سانت به ۱۴سانت رسیده وحتی میل جنسی هم کاهش یافته خیلی نگرانم کرده آیا با ترک فیناستراید دوباره به سایز قبل بر میگرده؟

  • Urology Karami گفت:

   درود ترک فیناستراید و چک هورمونی لازم هست.

  • Am گفت:

   سلام دکتر من ۱۴سالمه و حدود ۹۵یا۹۸ کیلو وزن دارم آلتم وقای سیخ میشه ۴سانتی متر هست و میره تو باید بیارمش بیرون و چربی سینه دارم آیا با کم کردن وزن م درست میشه خیلی نگرانم راهنماییم کنید 😭

 • ممد گفت:

  سلام خسته نباشید من ۱۶ سالمه و التم در حالت راست شده نزدیک ۱۳سانته ایا طبیعیه و امکان رشد هست؟

 • امید گفت:

  سلام دکتر
  ۱۷ سالمه و احساس کوچکی آلت دارم
  در حالت عادی با طول ۱۰ سانت و قطرشم ۱۰ سانته
  و در حالت نعوظم به طول ۱۴ سانت و قطر ۱۱ میرسه
  ولی مشکلی که هست فکر میکنم نسبت به اطرافیانم خیلی کوچیکه و حتی اکثر مواقع جمع میشه وسطش چیکار کنم ؟ لطفا کمک کن..

 • مهدی گفت:

  سلام من ۲۱ سالم هست الت تناسلی من سال قبل تا ۱۷ و نیم سانت رسیده بود ولی امسال نزدیک ۵ کیلو وزن اضاف کردم حس میکنم فقط درحالت نعوظ نزدیک ۳ یا ۴ سانت کوچیک شده وزن کم کردن باعث برگشت سایز قبلی میشه؟

 • امیرحسین وردی زاده گفت:

  سلام آقای دکتر
  من الان ۱۷ سالمه و آلت تناسلی من به نظرم کوچیکه
  سایزش وقتی راست میشه ۱۲/۵سانته ولی در حالت عادی شاید ۵سانته
  اگه میشه از طریق ایمیل جوابمو بدید ممنون میشم

 • علی رضا گفت:

  سلام دکتر .
  ۱۸ سالمه کوچیک الت دارم و خعلی استرس دارم ب طور نعوظ ۱۰ سانت هست ن کلفته و طول داره مشکل چیه . اصلا روحیه خوبی درباره این موضوع ندارم

 • امیررضا گفت:

  سلام من ۱۴ سالمه چاقی شکمی دارم و التم خیلی خیلی کوچیکه به طوری که داخل میره و باید بیرون بیارمش وقتی هم که سیخ میشه کلا فکر کنم ۲.۵ سانت باشه خیلی نگرانم 😭

 • موری گفت:

  سلام ۱۵ سالمه و التم ۱۱.۵ سانته از استخوان و دوسال هست رشد نکرده علتش چیه

 • سهیل گفت:

  با سلام خدمت شما دکتر عزیز
  من ۱۸ سالمه وزنم ۵۶ کیلو گرم است و طول آلتم در حالت نعوظ ۸.۵سانت هستش .
  آیا راهکاری برای افزایش طول آلت شما پیشنهاد می‌فرمائید.
  و آقای دکتر من بسیار استرس دارم در رابطه با همین موضوع .
  آیا داروی باید مصرف کنم؟
  راهنمایی می‌فرمائید.
  تشکر از شما

 • Am گفت:

  آقای دکتر بنده هم اینجوری هستم ۱۴سالمه ۹۵یا۹۸ کیلو وزن دارم

 • سهیل گفت:

  سلام جناب دکتر
  من ۱۸،سالمه و آلت تناسلیم‌ در حالت نعوظ ۶ سانته‌.
  آیا راهکاری‌ برای افزایش در نظر دارید؟

 • محمد گفت:

  باسلام و درود
  من ۲۳ سالم هست و دکتر برای درمان افسردگی بعد از تصادفی که داشتم واسم کپسول آلوینتا ۳۷.۵ به مدت ۲ هفته تجویز کرده

  یکی از عوارض دارو، تغییر در توانایی جنسی هست
  میخاستم بپرسم اگر که کاهش سایز داشتم ایا بعد از قطع مصرف به حالت عادی برمیگرده؟؟

  ممنونم

  • Urology Karami گفت:

   درود بله حتما.

   • امیر حسن گفت:

    سلام آقای دکتر
    من دوهفته میگذره زیر بیضه ام ضرب دیده فردای همان روز خابیده سفت بود گفتم حتمن برای ضربه الانم بعد دوهفته هست نیم بلند میشه سفت نمیشه سریع میخابه
    خواهش میگنم میشه یه راهنمای گنید 🙏

 • امیر حسن گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشین
  من دوهفته پیش
  زیر بیضه ام ضرب دیده الانم بعد دوهفته
  آلتم نیمه بلند میشه ولی سفت نمیشه
  سریع ام میخابه میشه یه راهنمایی گنید
  ممنون میشم

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *