چه عواملی باعث کوچک شدن آلت تناسلی می شوند؟

آنچه در این مقاله درباره کوچک شدن آلت تناسلی می خوانید:

مقدمه | دلایل کوچک شدن آلت تناسلی | جراحی پروستات | بیماری پیرونی | سالخوردگی | چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟ | درمان کوچک شدن آلت تناسلی

 

مقدمه

طول آلت تناسلی شما به دلایل مختلف می تواند تا ۳ سانتیمتر یا بیشتر کاهش یابد. معمولاً تغییرات در اندازه آلت تناسلی کمتر از ۳ سانتیمتر هستند و حدود ۱.۵ سانتیمتر است . شایان ذکر است آلت تناسلی کوتاه تر بر توانایی شما برای داشتن یک فعالیت جنسی رضایت بخش تأثیر نمی گذارد.

دلایل کوچک شدن آلت تناسلی

دلایل اصلی کوچک شدن آلت تناسلی شما شامل موارد زیر است:

سالخوردگی

با بالا رفتن سن ، آلت تناسلی و بیضه ها ممکن است کمی کوچکتر شوند. یکی از دلایل ، ایجاد ذخایر چربی در شریانهای شما باعث کاهش جریان خون به آلت تناسلی شما می شود. این می تواند باعث از بین رفتن سلولهای عضلانی در لوله‌های اسفنجی بافت نعوظ در آلت تناسلی شما شود. بافت نعوظ برای تولید نعوظ با خون درگیر می شود.

با گذشت زمان ، جراحات در اثر صدمات مکرر در آلت تناسلی شما در طول رابطه جنسی یا فعالیت های ورزشی می تواند باعث ایجاد بافت آسیب دیده شود. این تجمع در غلافی که قبلاً انعطاف پذیر و الاستیک بوده است اتفاق می افتد که بافت نعوظ اسفنجی در آلت تناسلی شما را احاطه کرده است. این می تواند اندازه کلی را کاهش داده و اندازه نعوظ را محدود کند.

چاقی

در صورت افزایش وزن ، به خصوص در اطراف شکم ، آلت تناسلی شما کوتاه تر به نظر می رسد. این به این دلیل است که لایه ضخیم چربی شروع به پیچیدن حول محور آلت تناسلی شما می کند. وقتی به پایین نگاه کنید ، به نظر می رسد آلت تناسلی شما کوچکتر شده است. در مردان بسیار چاق ، چربی می تواند بیشتر آلت را محصور کند.

پروستاتکتومی رادیکال

جراحی پروستات

تا ۷۰ درصد مردان بعد از برداشتن غده سرطانی پروستات معروف به پروستاتکتومی رادیکال ، کوتاه شدن خفیف تا متوسط ​​آلت خود را تجربه می کنند.

کارشناسان مطمئن نیستند که آلت پس از پروستاتکتومی کوتاه می شود. یکی از دلایل احتمالی ، انقباضات غیرطبیعی عضلات در کشاله ران است که آلت را دورتر از بدن می کشاند.

اگر بعد از عمل جراحی پروستات دچار کوتاه شدن شده اید ، در نظر داشته باشید حد معمول بین ۱.۲ تا ۱.۹ سانتیمتر است . برخی از مردان بدون کوتاه شدن یا فقط مقدار کمی را تجربه می کنند و برخی دیگر کوتاه تر از حد متوسط ​​را تجربه می کنند.

بیماری پیرونی

در بیماری پیرونی (Peyronie) ، آلت تناسلی مرد انحنای شدیدی پیدا می کند که مقاربت را دردناک یا غیرممکن می کند. بیماری پیرونی می تواند طول و قطر آلت تناسلی شما را کاهش دهد. جراحی برای برداشتن بافت زخمی باعث ایجاد پیرونی نیز می تواند اندازه آلت تناسلی را کاهش دهد.

مطالعه مقاله زیر نیز به شما توصیه می گردد:
کجی آلت تناسلی یا بیماری پیرونی چیست؟

 

داروها

برخی از داروها می توانند باعث کوچک شدن آلت شوند. این داروها که برای کمبود توجه یا بیش فعالی تجویز می شود، برخی از داروهای ضد افسردگی و ضد روان پریشی، و برخی از داروهای تجویز شده برای درمان بزرگی پروستات.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۲ نشان داد که برخی از افراد مورد مطالعه مرد که فیناستراید را برای درمان بزرگی پروستات مصرف می‌کردند، اندازه آلت تناسلی کوچک‌تر و کاهش حس را گزارش کردند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ نشان داد که ۴۱ درصد از مردانی که دوتاستراید را برای درمان بزرگی پروستات مصرف می‌کنند، نوعی اختلال عملکرد جنسی را تجربه کرده‌اند.

سیگار کشیدن

مواد شیمیایی حاصل از سیگار کشیدن می تواند به رگ های خونی آلت تناسلی آسیب برساند و از پر شدن آلت تناسلی با خون و کشیدگی آن جلوگیری کند. صرف نظر از محرک ها و تأثیر بر روی مغز، اگر رگ های خونی آسیب ببینند، آلت تناسلی به نعوظ نمی رسد.

مطالعه ای که در سال ۱۹۹۸ توسط دانشگاه پزشکی بوستون انجام شد، آلت تناسلی در حالت نعوظ ۲۰۰ مرد را بررسی کرد. طبق یک گزارش، نتایج این مطالعه نشان داد که افراد سیگاری در مقایسه با مردانی که سیگار نمی‌کشیدند آلت تناسلی کوتاه‌تری داشتند. محققان بر این باورند که این به این دلیل است که سیگار جریان خون را مهار می کند و از کشیده شدن آلت که ممکن است طول آلت تناسلی را کاهش دهد، جلوگیری می کند.

طبق یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ نشان داد سیگار کشیدن با اختلال نعوظ (ED) نیز مرتبط است. اختلال نعوظ بر توانایی مرد برای حفظ نعوظ تأثیر می گذارد و سیگار کشیدن ممکن است از نعوظ جلوگیری کند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

اگر برنامه ریزی برای جراحی پروستاتکتومی رادیکال کرده اید ، با پزشک خود در مورد کوتاه شدن آلت صحبت کنید تا آنها بتوانند به سوالات شما پاسخ دهند و در مورد هرگونه نگرانی که دارید ، به شما اطمینان دهند.

اگر شروع به ایجاد انحنایی در آلت تناسلی خود با درد و تورم کرده اید ، ممکن است نشانه بیماری پیرونی باشد. برای این کار به یک متخصص اورولوژی مراجعه کنید. این پزشک متخصص در مشکلات دستگاه ادراری-تناسلی است.

درمان کوچک شدن آلت تناسلی

درمان کوچک شدن آلت تناسلی

عملکرد نعوظ در پیری قابل حفظ کردن است با :

 • حفظ کردن فعالیت های فیزیکی
 • خوردن یک رژیم غذایی مغذی
 • ترک سیگار کشیدن
 • اجتناب از مصرف مقادیر زیاد الکل

حفظ عملکرد نعوظ بسیار مهم است زیرا نعوظ آلت تناسلی مرد را با خون غنی از اکسیژن پر می کند که می تواند از کوتاه شدن جلوگیری کند.

اگر آلت تناسلی شما بعد از برداشتن پروستات کوتاه شود ، باید صبور باشید و صبر کنید. در بسیاری از موارد ، کوتاه شدن ظرف ۶ تا ۱۲ ماه معکوس می شود.

بعد از عمل جراحی ، پزشك ممكن است درمانی به نام توانبخشی آلت را پیشنهاد كند. این به معنای مصرف دارو برای اختلال در نعوظ مانند سیلدنافیل (ویاگرا) یا تادالافیل (Cialis) و استفاده از دستگاه خلاء برای تقویت جریان خون به آلت تناسلی شما است.

بیشتر مردان بعد از جراحی در داشتن نعوظ دچار مشکل می شوند ، که باعث گرسنگی بافت ها در آلت تناسلی از خون غنی از اکسیژن می شود. تغذیه آن بافت های حساس با خون تازه ممکن است از ریزش بافت جلوگیری کند. همه مطالعات نشان نمی دهند که توان بخشی آلت تناسلی در واقع مؤثر باشد ، اما ممکن است بخواهید امتحان کنید.

برای بیماری Peyronie ، درمانها بر روی کاهش یا از بین بردن بافت زخمی و آسیب دیده زیر سطح آلت تناسلی با داروهای درمانی ، جراحی ، سونوگرافی و سایر مراحل تمرکز دارند. یک داروی تأیید شده توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده برای پیرونی به نام کلاژناز (Xiaflex) وجود دارد.

کوتاه شدن آلت مرد از بیماری پیرونی قابل برگشت نیست. نگرانی اصلی شما کاهش انحنا و بازیابی زندگی جنسی شما خواهد بود.

هر مردی که کوچک شدن آلت ، درد، یا سایر مشکلات جنسی را تجربه می کند، یا نگرانی هایی در مورد سرطان دارد، باید با پزشک خود صحبت کند. یک پزشک یا متخصص اورولوژی می تواند به سوالات پاسخ دهد، به بیماران مرد اطمینان دهد و در صورت لزوم آزمایش و درمان را ارائه دهد.

جمع بندی

اگر بعد از جراحی پروستات دچار کوتاه شدن آلت تناسلی هستید ، بدانید که ممکن است به موقع معکوس شود. برای اکثر مردان ، کوچک شدن آلت بر توانایی آنها برای داشتن تجربه های لذت بخش جنسی تأثیر نمی گذارد. اگر کوتاه شدن ناشی از بیماری پیرونی است ، برای تهیه یک برنامه درمانی با پزشک خود همکاری و مشاوره کنید.

 

مقالات مرتبط:

بزرگ کردن آلت تناسلی

امتیاز 5 بر اساس 2 نظر

4 نظر درباره “کوچک شدن آلت تناسلی ، دلایل و درمان آن چیست؟”

 1. سلام وعرض ادب
  يه سوال داشتم خدمتتان
  من يه پسر ١٦ساله دارم سه چهار سال پيش جراحي آپانديسيت كردم قبل عمل الت تناسليش بزرگ بود الان چاق شده سينه اش ودور شكمش هم چربي داره بهم گفت كه آلت تناسليش كوچك شده طوري كه اندازه الت پسر كوچكم هستش
  اگه مقدور بودين جوابم رو بدين
  بصورت ايميل
  سپاس فراوان

 2. سلام آقای دکتر خسته نباشید. ببخشید من ۱۳ سالمه و التم در حالت شل خیلی کوچیکه و ۲ سانته و فقط سرش معلومه و در حالت نعوظ ۶ سانته و خیلی نگران هستم که رشد نکنه میخواستم ببینم باید چیکار کنم و اینکه احتمال رشد در حالت نعوظ تا ۱۰ سانت هست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *