منوی دسته بندی
چه مدت طول می کشد تا اسپرم بازسازی شود؟

چه مدت طول می کشد تا اسپرم بازسازی شود؟

مدت زمان بازسازی اسپرم

مدت زمان تولید دوباره اسپرم بعد از تخلیه منی!

بیضه های شما دائماً در حال تولید اسپرم هستند، اما چرخه بازسازی کامل می تواند بیش از دو ماه طول بکشد.

شما هر روز اسپرم تولید می کنید، اما یک چرخه کامل بازسازی اسپرم (اسپرماتوژنز) حدود ۶۴ روز طول می کشد.

اسپرماتوژنز چرخه کامل تولید و بلوغ اسپرم است. این چرخه به طور مداوم اسپرم هایی را به بدن شما می رساند که می توانند از طریق واژن به یک تخمک بارور نشده در تخمدان های یک زن برای باردار شدن بروند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد اینکه چند بار بدن شما اسپرم شما را دوباره پر می کند، چه اتفاقی در بدن شما می افتد تا تولید اسپرم را ممکن کند، چگونه می توانید به حفظ سلامت اسپرم خود کمک کنید و موارد دیگر در ادامه بیشتر بخوانید.

میزان تولید اسپرم چقدر است؟

بیضه های شما دائماً در حال تولید اسپرم جدید در اسپرماتوژنز هستند. پروسه کامل حدود ۶۴ روز طول می کشد.

در طی اسپرم زایی، بیضه های شما روزانه چندین میلیون اسپرم تولید می کنند – حدود ۱۵۰۰ در هر ثانیه. در پایان یک چرخه کامل تولید اسپرم، می توانید تا ۸ میلیارد اسپرم را بازسازی کنید.

این ممکن است بیش از حد به نظر برسد، اما شما بین ۲۰ تا ۳۰۰ میلیون سلول اسپرم را در یک میلی لیتر مایع منی آزاد می کنید. بدن شما مازادی را برای اطمینان از وجود منبع تازه برای بارداری حفظ می کند.

چرخه تولید اسپرم چیست؟

چرخه بازسازی اسپرم عبارتست از:

 1. تقسیم سلول های اسپرم دیپلوئید به اسپرماتیدهای هاپلوئید که می توانند داده های ژنتیکی را حمل کنند.
 2. بلوغ اسپرم در بیضه ها به ویژه در لوله های اسپرم ساز. هورمون ها به اسپرماتیدها در این فرآیند کمک می کنند تا زمانی که به اسپرم تبدیل شوند. سپس اسپرم تا زمانی که تقریباً بالغ شود در بیضه ها باقی می ماند. یک اسپرم بالغ دارای یک سر حاوی مواد ژنتیکی و یک دم است که به اسپرم کمک می کند تا برای لقاح در بدن زن حرکت کند.
 3. حرکت اسپرم به داخل اپیدیدیم، لوله ای که به بیضه ها متصل است و اسپرم را ذخیره می کند. اپیدیدیم اسپرم را تا زمان انزال حفظ می کند. همچنین در اینجاست که اسپرم تحرک یا توانایی حرکت پیدا می کند. این مرحله آنها را قادر می سازد تا در هنگام انزال در مایع منی آزاد شوند.

این برای من چه معنی میتونه داشته باشه؟

لقاح به احتمال زیاد زمانی اتفاق می افتد که مدتی است انزال نداشته باشید. بازسازی مداوم اسپرم، اپیدیدیم را با اسپرم تازه پر می کند. هر چه مدت طولانی تری ایجاد شوند، تعداد اسپرم شما در یک انزال بیشتر می شود.

اگر شما و همسرتان در تلاش برای باردار شدن هستید، چند روز صبر بین انزال می تواند شانس باروری شما را افزایش دهد.

شما می توانید شانس خود را با پرهیز از انزال یک هفته قبل از تخمک گذاری همسرتان افزایش دهید. این تعداد اسپرم شما را در دوران بارورترین پنجره همسرتان به حداکثر می رساند.

از سوی دیگر، انزال های مکرر می تواند تعداد اسپرم شما را در یک انزال کاهش دهد. این می تواند به شما کمک کند از باردار شدن شریک زندگی خود جلوگیری کنید، به خصوص اگر تا پایان تخمک گذاری از رابطه جنسی خودداری کنید.

سلامت اسپرم

چگونه سلامت اسپرم را بهبود ببخشیم؟

هرچه اسپرم شما سالم تر باشد، احتمال باروری و باردار شدن شما بیشتر می شود.

به غیر از مقدار یا تعداد آنها که تولید می کنید، سلامت اسپرم با موارد زیر اندازه گیری می شود:

 • تحرک اسپرم. اسپرم قبل از رسیدن به تخمک برای لقاح باید از طریق دهانه رحم، رحم و لوله های فالوپ زن عبور کند. تحرک با تعداد اسپرم هایی که در حال حرکت هستند اندازه گیری می شود – اگر بارور هستید، حداقل ۴۰ درصد از اسپرم های شما متحرک هستند.
 • شکل اسپرم (مورفولوژی). اسپرم باید دم بلند و سر بیضی شکل داشته باشد. تعداد بیشتر اسپرم های طبیعی به معنای شانس بیشتری برای باردار شدن با همسرتان است.

موارد زیر را امتحان کنید تا مطمئن شوید که اسپرم شما در مقادیر کافی و با تحرک بالا و شکل منظم تولید می شود:

 • به طور منظم ورزش کن. محققان در یک مطالعه در سال ۲۰۱۴، ۴۳۳ نمونه مایع منی از ۲۳۱ شرکت‌کننده را تجزیه و تحلیل کردند. آن‌ها دریافتند مردانی که حدود ۲ الی ۳ ساعت در هفته فعالیت‌های خارج از منزل انجام می‌دهند یا ورزش می‌کنند، ۴۲ درصد بیشتر از مردانی که اصلاً ورزش نمی‌کنند، تعداد اسپرم‌های معتبری دارند.
 • ویتامین C و D کافی را در رژیم غذایی خود دریافت کنید. یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ روی ۲۰۰ مرد نشان داد که مردانی که وزن خود را کاهش داده و یک روز در میان ۱۰۰۰ میلی گرم مکمل ویتامین C مصرف می کردند، شاهد افزایش تعداد و تحرک اسپرم بودند. این تأثیر با کاهش وزن مردان بیشتر قابل توجه بود. یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ بر روی ۱۰۲ زوج نشان داد که همسران زن مردانی که سطوح طبیعی ویتامین D در نمونه‌های خونشان داشتند، نرخ بارداری بالاتری را نسبت به شرکای مردانی که کمبود ویتامین D داشتند، تجربه کردند، علی‌رغم اینکه هیچ تفاوت اساسی در تعداد یا تحرک اسپرم آنها وجود نداشت.
 • لیکوپن کافی دریافت کنید. مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۴ نشان می‌دهد که مصرف روزانه ۴ تا ۸ میلی‌گرم لیکوپن می‌تواند به افزایش تعداد و زنده ماندن اسپرم یا میزان اسپرمی که در یک نمونه معین از منی زندگی می‌کند کمک کند. لیکوپن یک آنتی اکسیدان است که در بسیاری از میوه ها و سبزیجات یافت می شود.
 • میزان سیگار را محدود کنید. یک بررسی در سال ۲۰۱۵ از ۳۳ مطالعه که به سال ۱۹۸۲ بازمی گردد، نشان داد که سیگار تأثیر قابل توجهی بر کیفیت مایع منی و عملکرد اسپرم، به ویژه در مردان بارور معمولی دارد.
 • مصرف الکل خود را محدود کنید. مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۴ بر روی ۱۲۲۱ مرد نشان داد که هر چه مردان بیشتر بنوشند، اسپرم‌های نامنظم بیشتری تولید می‌کنند. محققان همچنین به ارتباط بین نوشیدن الکل و تستوسترون پایین در مردان اشاره کردند که می تواند بر باروری نیز تأثیر بگذارد.
 • لباس زیر گشاد بپوشید. بیضه های شما از بدن شما آویزان می باشند به طوری که دمای آنها ۳۵ تا ۳۷ درجه سانتی گراد است که از دمای بدن شما خنک تر است. این محیط بهینه برای تولید اسپرم است. پوشیدن لباس‌های زیر تنگ یا شلوار جین بیضه‌های شما را به بدن فشار می‌آورد و دمای آن‌ها را افزایش می‌دهد، که می‌تواند باعث از دست دادن تحرک و زنده ماندن اسپرم شود.

چگونه شانس باروری خود و همسرتان را افزایش دهیم؟

اگر شما و همسرتان در تلاش برای بارداری هستید، ممکن است بخواهید:

 • دو تا سه بار در هفته رابطه جنسی داشته باشید تا شانس آزادسازی بسیاری از اسپرم های سالم را افزایش دهید.
 • بین جلسات دو تا سه روز صبر کنید تا مطمئن شوید که بیشترین تعداد ممکن اسپرم را در بالاترین حجم ممکن منی آزاد می کنید. برای انجام این کار، باید در روزهای «خاموش» از خودارضایی خودداری کنید.
 • از کیت پیش بینی تخمک گذاری برای آزمایش سطح هورمون لوتئینیزه کننده (LH) در ادرار همسرتان استفاده کنید. سطح LH درست قبل از تخمک گذاری بالا می رود. اگر همسرتان نتیجه مثبت دریافت کرد، روزی که آزمایش را انجام داد، رابطه جنسی داشته باشید. داشتن رابطه جنسی در چند روز آینده نیز ممکن است شانس باردار شدن شما را افزایش دهد.
  زمانی که قصد بارداری دارید از روان کننده های روغنی استفاده نکنید. آنها می توانند تأثیر منفی بر سلامت اسپرم داشته باشند.
 • اگر بیش از شش ماه است که برای باردار شدن تلاش کرده اید، برای آنالیز مایع منی به پزشک مراجعه کنید. سلامت اسپرم شما به عوامل زیادی از جمله سن، رژیم غذایی و تعداد کلی اسپرم بستگی دارد. پزشک شما می تواند تعیین کند که اسپرم شما چقدر سالم است و آیا امکان بارداری وجود دارد یا خیر، و همچنین در مورد مراحل بعدی به شما توصیه می کند.

جمع بندی

بدن شما هر روز اسپرم تازه تولید می کند و ذخایر اسپرم شما حداقل هر ۶۴ روز یکبار دوباره پر می شود. این تضمین می کند که در هر زمان ذخیره کافی از اسپرم در دسترس باشد.

کیفیت و کمیت اسپرم تحت تأثیر رژیم غذایی و سبک زندگی شما قرار دارد. خوب غذا بخورید، فعال بمانید و از رفتارهای ناسالم خودداری کنید تا اسپرم خود را تا حد امکان سالم نگه دارید.

 

برگرفته از : How Long Does It Take for Sperm to Regenerate? What to Expect

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

Urology Karami

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *