منوی دسته بندی
اوروفلومتری یا آزمایش جریان ادرار چیست؟

اوروفلومتری یا آزمایش جریان ادرار چیست؟

اوروفلومتری چیست؟

اوروفلومتری (uroflowmetry) چیست؟

پزشکان از اوروفلومتری یا آزمایش جریان ادرار برای آزمایش میزان ادرار تخلیه شده در طول ادرار استفاده می کنند. همچنین سرعت ادرار را اندازه گیری می کند.  این آزمایش می تواند به پزشک شما کمک کند تا علل مشکلات دستگاه ادراری خاص را شناسایی کند.

چرا آزمایش اوروفلومتری انجام می شود؟

اگر آهسته ادرار می کنید، حجم جریان ادرار ضعیف است یا مشکل در دفع ادرار دارید، پزشک ممکن است آزمایش اوروفلومتری را تجویز نماید. آنها همچنین ممکن است از آن برای آزمایش عضله اسفنکتر شما استفاده کنند. عضله اسفنکتر یک عضله حلقوی است که در اطراف دهانه مثانه محکم بسته می شود و به جلوگیری از نشت ادرار کمک می کند.

در آزمایش جریان ادرار موارد زیر بررسی می گردند:

  • سرعت جریان ادرار
  • میزان خروج ادرار
  • مدت زمان جریان ادرار

نتایج آزمایش می تواند به پزشک کمک کند تا مشخص کند مثانه و اسفنکتر شما چقدر خوب کار می کنند. این آزمایش همچنین می تواند برای آزمایش و بررسی انسداد در جریان طبیعی ادرار استفاده شود. با اندازه گیری میانگین و حداکثر سرعت جریان ادرار، آزمایش می تواند شدت هر انسداد را تخمین بزند. همچنین می تواند به شناسایی سایر مشکلات ادراری مانند مثانه ضعیف یا بزرگ شدن پروستات کمک کند.

برخی شرایط می توانند بر جریان طبیعی ادرار شما تأثیر بگذارند. این شرایط عبارتند از:

توصیه می گردد کلیه افراد مبتلا به بزرگی خوش خیم پروستات قبل از تصمیم گیری برای جراحی ، نوار جریان ادراری را انجام دهند که آیا واقعا نیاز به جراحی دارند یا خیر.

بررسی جریان ادراری

آماده شدن برای تست اوروفلومتری

شما باید نمونه ادرار بدهید. ممکن است ناخوشایند یا ناراحت کننده به نظر برسد، اما نباید در طول آزمایش هیچ گونه ناراحتی فیزیکی را تجربه کنید.

حتماً با مثانه پر به مطب دکتر خود بروید. شما باید مقدار زیادی مایعات بنوشید تا مطمئن شوید که ادرار کافی برای آزمایش دارید.

اگر باردار هستید یا فکر می کنید که ممکن است باردارد باشید به پزشک خود بگویید. همچنین باید در مورد تمام داروها، گیاهان دارویی، ویتامین ها و هر مکملی که مصرف می کنید به پزشک خود اطلاع دهید. برخی از داروها می توانند در عملکرد مثانه اختلال ایجاد کنند.

فرآیند تست اوروفلومتری

برخلاف آزمایش‌های سنتی ادرار که درون یک ظرف ادرار می‌کنید، در آزمایش جریان ادرار باید در یک دستگاه قیفی شکل یا یک توالت مخصوص برای آزمایش ادرار نمایید. مهم است که دستمال توالت را رو یا داخل توالت یا دستگاه قرار ندهید.

بهتر است همانطور که به طور معمول ادرار می کنید، بدون تلاش برای دستکاری سرعت یا جریان به هیچ وجه، ادرار کنید. یک اوروفلومتر الکترونیکی متصل به قیف یا توالت، سرعت و مقدار ادرار را اندازه گیری می کند. تا زمانی که دستگاه روشن نشود نباید ادرار کنید.

دستگاه اوروفلومتر مقدار ادراری که دفع می کنید، سرعت جریان بر حسب میلی لیتر در ثانیه و مدت زمانی که طول می کشد تا کامل مثانه تخلیه شود را محاسبه می کند و این اطلاعات را بر روی نمودار ثبت می کند. در طول ادرار طبیعی، جریان اولیه ادرار شما به آرامی شروع می شود، سرعت می گیرد و در نهایت دوباره کاهش می یابد. اوروفلومتر می‌تواند هر گونه تفاوت را با هنجار ثبت کند تا به پزشک شما در تشخیص کمک کند.

وقتی ادرار شما تمام شد، دستگاه نتایج شما را گزارش خواهد کرد. سپس پزشک در مورد یافته ها با شما صحبت خواهد کرد. بسته به مورد خاص شما، ممکن است لازم باشد آزمایش ادرار را در چند روز متوالی انجام دهید.

نوار اوروفلومتری

درک نتایج آزمون اوروفلومتری

پزشک شما از نتایج برای تعیین حداکثر سرعت جریانادرار شما استفاده خواهد کرد. پزشکان معمولاً از حداکثر سرعت جریان، همراه با الگوی دفع ادرار و حجم ادرار برای تعیین شدت هرگونه انسداد یا گرفتگی استفاده می‌کنند.

  • کاهش جریان ادرار ممکن است نشان دهنده ضعف عضلات مثانه یا انسداد مجرای ادرار باشد.
  • افزایش جریان ادرار ممکن است نشان دهنده ضعف در عضلاتی باشد که به کنترل جریان ادرار کمک می کند و ممکن است نشانه بی اختیاری ادراری نیز باشد.

پس از آزمایش جریان ادرار، پزشک شما وضعیت فردی و علائم شما را قبل از ایجاد یک برنامه درمانی در نظر می گیرد. ممکن است نیاز به آزمایش اضافی سیستم ادراری داشته باشید. شما باید نتایج آزمایش خود را با پزشک اورولوژیست خود در میان بگذارید. آنها می توانند به شما کمک کنند تا تشخیص دهید که آیا درمان ضروری است یا خیر و در صورت نیاز به درمان چه گزینه هایی دارید. اگر مشکلی در دفع ادرار دارید با پزشک خود صحبت کنید. این می تواند نشانه یک وضعیت سلامتی جدی تر باشد.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

Urology Karami

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *