منوی دسته بندی
پیچ خوردگی بیضه (تورشن بیضه) چیست ؟ اورژانس اورولوژی یک

پیچ خوردگی بیضه (تورشن بیضه) چیست ؟ اورژانس اورولوژی یک

اورژانس های ارولوژی - تورشن بیضه

پیچ خوردگی بیضه ، تورشن بیضه یا پیچش بیضه چیست؟

پیچش بیضه ، پیچ خوردگی بیضه یا تورشن بیضه در دوران بلوغ مردان و در مواقعی که بیضه دور طنابی كه عروق بیضه را تامین می‌كند، بپیچد و یك حالت گردش پیدا كند ، اتفاق می افتد .

اگر چنین حالتی اتفاق بیفتد فرد باید حداكثر ظرف ۶ ساعت به پزشك متخصص اورولوژی مراجعه كند تا با یك جراحی ساده، بیضه را سر جایش برگرداند. در غیر این صورت بعد از گذشت ۶ ساعت بیضه دچار خون مردگی می‌شود و می‌میرد كه دیگر هیچ كاری برای درمان آن نمی‌توان انجام داد.

پیچ خوردگی بیضه شایع ترین و یک مورد بسیار دردناک و اورژانس مربوط به دستگاه تناسلی-ادراری مردان است.

مردان دو بیضه دارند که در داخل کیسه بیضه قرار دارند. طناب معروف به طناب اسپرماتیک خون را به بیضه ها می برد. در طول پیچ خوردگی بیضه ها، این طناب پیچ می خورد. در نتیجه، جریان خون تحت تأثیر قرار می‌گیرد و بافت‌های بیضه می‌توانند شروع به مردن کنند.

به گفته انجمن اورولوژی آمریکا، این وضعیت غیرمعمول است و از هر ۴۰۰۰ نفر زیر ۲۵ سال فقط ۱ نفر را مبتلا می کند.

تورشیون بیضه بیشتر در مردان نوجوان دیده می شود. طبق گفته محققین افراد بین ۱۲ تا ۱۸ سال ۶۵ درصد از افراد مبتلا به این بیماری را تشکیل می دهند. با این حال، نوزادان و افراد مسن نیز ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند.

علایم تورشیون بیضه

 

علت پیچ خوردگی بیضه چیست؟

علت این بیماری به آناتومیك بیضه مربوط است. ممكن است به‌صورت مادرزادی یك طرف بیضه سنگین‌تر یا سبك‌تر باشد و كمتر از یك درصد پسران ۱۰تا ۲۰ ساله ممكن است با این عارضه مواجه شوند. بسیاری از کسانی که پیچ خوردگی بیضه دارند، با خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری متولد می شوند، اگرچه ممکن است آن را ندانند.

عوامل مادرزادی

به طور معمول، بیضه ها نمی توانند آزادانه در داخل کیسه بیضه حرکت کنند. بافت اطراف قوی و حمایت کننده است. کسانی که پیچ خوردگی را تجربه می کنند، گاهی اوقات بافت همبند ضعیف تری در کیسه بیضه دارند.

در برخی موارد، این ممکن است به دلیل یک ویژگی مادرزادی ایجاد شود. اگر چنین ناهنجاری دارید، بیضه های شما می توانند آزادانه تر در کیسه بیضه حرکت کنند. این حرکت خطر پیچ خوردگی طناب اسپرم را افزایش می دهد. این تغییر شکل ۹۰ درصد موارد پیچ ​​خوردگی بیضه را تشکیل می دهد.

پیچ خوردگی بیضه می تواند در خانواده ها ایجاد شود و چندین نسل و همچنین خواهر و برادر را تحت تاثیر قرار دهد. عوامل مؤثر در افزایش خطر شناخته شده نیستند. دانستن اینکه دیگران در خانواده شما پیچش بیضه را تجربه کرده اند، می تواند به شما کمک کند اگر علائم آن بر شما یا یکی از اعضای خانواده شما تأثیر بگذارد، فوراً درخواست درمان اضطراری کنید.

با این حال، همه کسانی که این بیماری را تجربه می کنند، استعداد ژنتیکی برای آن ندارند. طبق یک مطالعه کوچک، تقریباً ۱۰ درصد از افرادی که دچار پیچ خوردگی بیضه هستند، سابقه خانوادگی این بیماری را دارند.

علل دیگر

تورشیون بیضه می تواند در هر زمانی حتی قبل از تولد رخ دهد. پیچ خوردگی بیضه می تواند در هنگام خواب یا فعالیت بدنی رخ دهد.

همچنین می تواند پس از آسیب به کشاله ران، مانند آسیب ورزشی، رخ دهد. به عنوان یک گام پیشگیرانه، می توانید برای ورزش های تماسی و فیزیکی از کاپ محافظ بیضه استفاده کنید.

رشد سریع بیضه ها در دوران بلوغ نیز ممکن است باعث این بیماری شود.

تورشن بیضه چیست؟

آیا بیمار مبتلا به تورشن بیضه عقیم می‌شوند؟

در صورت عدم رسیدگی و درمان به موقع در بیمار مبتلا به پیچش بیضه ، این امکان وجود دارد که یك بیضه از بین برود و در این صورت باید از بدن خارج گردد . ولی ممكن است به‌علت تغییراتی كه در بدن ایجاد می‌كند ، سیستم ایمنی بدن را نیز تحت‌تأثیر قرار دهد. در این صورت ممكن است از طریق خون و عكس‌العمل بدن، بیضه سمت مقابل نیز آسیب وارد گردد . در غیر این صورت ممكن است فرد برای بچه دار شدن دچار مشكل شود یا حتی عقیم شود . شایان دکر است که كمتر از نیم درصد مردان ممكن است به این عارضه مبتلا شوند .

علائم پیچ خوردگی بیضه چیست؟

علامت پیچ خوردگی بیضه یا تورشن بیضه درد شدید در ناحیه بیضه است كه به‌صورت ناگهانی به‌وجود می‌آید . همچنین ممكن است بیضه دچار تورم و بادكردگی هم بشود.

شروع درد ممکن است کاملا ناگهانی باشد و درد می تواند شدید باشد. تورم ممکن است فقط به یک طرف محدود شود یا در کل کیسه بیضه رخ دهد. ممکن است متوجه شوید که یک بیضه بالاتر از دیگری است.

اگر چنین علائمی دیده شد، فرد باید به سرعت ظرف ۲ یا ۳ ساعت خود را به یك اورورلوژیست برساند و حتی فرصت برای مراجعه به پزشك عمومی هم نیست و نباید وقت را تلف كرد.

درد شدید بیضه البته ممكن است به‌ علت ضربه خوردن حین بازی و ورزش و هر گونه فعالیت فیزیکی یا عفونت نیز باشد.

اگر این درد بیضه ناشی از عفونت باشد به راحتی با آنتی بیوتیك درمان می‌شود .

ولی تورسیون بیضه یا گردش بیضه خطرناك است و حتماً باید در زمان طلایی ۶ ساعته، در هر ساعت از شبانه‌روز كه باشد بلافاصله درمان شود.

همچنین ممکن است موارد زیر را تجربه کنید:

  • سرگیجه
  • حالت تهوع
  • استفراغ
  • توده ها در کیسه بیضه
  • خون در منی

علل بالقوه دیگری نیز برای درد شدید بیضه وجود دارد، مانند بیماری التهابی اپیدیدیمیت. شما همچنان باید این علائم را جدی بگیرید و به دنبال درمان اورژانسی باشید.

تورشیون خوردگی بیضه معمولاً فقط در یک بیضه اتفاق می افتد. پیچ خوردگی دو طرفه، زمانی که هر دو بیضه به طور همزمان تحت تاثیر قرار می گیرند، بسیار نادر است.

پیچ خوردگی بیضه چگونه تشخیص داده می شود؟

تست هایی که می توانند برای تشخیص پیچش بیضه استفاده شوند عبارتند از:

  • آزمایش ادرار، که به دنبال عفونت است
  • معاینات فیزیکی
  • تصویربرداری از کیسه بیضه

در طول معاینه فیزیکی، پزشک کیسه بیضه شما را از نظر تورم بررسی می کند. همچنین ممکن است داخل ران شما را نیشگون بگیرند. به طور معمول این امر باعث انقباض بیضه ها می شود. با این حال، اگر پیچ خوردگی داشته باشید، این رفلکس ممکن است ناپدید شود.

همچنین ممکن است سونوگرافی از کیسه بیضه خود دریافت کنید. این جریان خون به بیضه ها را نشان می دهد. اگر جریان خون کمتر از حد طبیعی باشد، ممکن است پیچ خوردگی را تجربه کنید.

جراحی پیچش بیضه

چه درمان هایی برای پیچ خوردگی بیضه وجود دارد؟

پیچ خوردگی بیضه ها یک اورژانس پزشکی است، اما بسیاری از نوجوانان مردد هستند که بگویند صدمه دیده اند یا فورا به دنبال درمان هستند. هرگز نباید درد شدید بیضه را نادیده بگیرید.

برای برخی ممکن است چیزی که به عنوان پیچش بیضه متناوب شناخته می شود را تجربه کنند. این امر باعث پیچ خوردن و باز شدن بیضه می شود. از آنجایی که احتمال عود این بیماری وجود دارد، مهم است که به دنبال درمان باشید، حتی اگر درد شدید شده و سپس فروکش کند.

ترمیم جراحی

ترمیم جراحی یا اورکیوپکسی معمولاً برای درمان پیچ خوردگی بیضه مورد نیاز است. در موارد نادر، پزشک شما ممکن است بتواند طناب اسپرم را با دست باز کند. این روش “دورشن دستی” نامیده می شود.

جراحی در سریع ترین زمان ممکن برای بازگرداندن جریان خون به بیضه ها انجام می شود. اگر جریان خون بیش از شش ساعت قطع شود، بافت بیضه می‌میرد. سپس بیضه آسیب دیده باید برداشته شود.

دتورشن جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. شما خواب خواهید بود و از این روش بی اطلاع خواهید بود.

پزشک یک برش کوچک در کیسه بیضه شما ایجاد می کند و بند ناف را باز می کند. از بخیه های ریز برای نگه داشتن بیضه در محل کیسه بیضه استفاده می شود. این از تکرار چرخش جلوگیری می کند. سپس جراح برش را با بخیه می بندد.

چه عواملی در بهبود نتیجه جراحی پیچ خوردگی بیضه نقش دارد؟

اورکیوپکسی معمولاً نیازی به یک شب اقامت در بیمارستان ندارد. چند ساعت قبل از ترخیص در اتاق ریکاوری می‌مانید.

مانند هر روش جراحی دیگری، ممکن است بعد از جراحی احساس ناراحتی کنید. پزشک شما مناسب ترین داروی مسکن را توصیه یا تجویز می کند. اگر بیضه شما باید برداشته شود، به احتمال زیاد یک شب در بیمارستان خواهید ماند.

مسکن درد

پزشک شما به احتمال زیاد از بخیه های جذبی برای عمل شما استفاده خواهد کرد، بنابراین نیازی به برداشتن آنها نخواهید داشت. پس از جراحی، می توانید انتظار داشته باشید که کیسه بیضه شما به مدت دو تا چهار هفته متورم شود.

می توانید از کیسه یخ چند بار در روز به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه استفاده کنید. این به کاهش تورم کمک می کند.

بهداشت

برش ایجاد شده در حین جراحی نیز ممکن است به مدت یک تا دو روز مایع ترشح کند. با شستشوی ملایم با آب گرم و صابون، ناحیه مورد نظر را تمیز نگه دارید.

استراحت و ریکاوری

پزشک توصیه می کند تا چند هفته پس از جراحی از انواع خاصی از فعالیت ها خودداری کنید. اینها شامل فعالیت و تحریک جنسی، مانند خودارضایی و مقاربت است.

همچنین به شما توصیه می‌شود که از فعالیت‌های ورزشی یا شدید خودداری کنید. در این مدت، مهم است که از بلند کردن اجسام سنگین یا زور زدن در حین حرکات روده خودداری کنید.

مطمئن شوید که استراحت کافی داشته باشید تا بدن شما به طور کامل بهبود یابد. با این حال، کاملاً بی تحرک نمانید. کمی پیاده روی در روز به افزایش جریان خون در ناحیه مورد جراحی کمک و به بهبودی یاری می رساند.

پیچ خوردگی بیضه با چه عوارضی همراه است؟

پیچ خوردگی بیضه یک وضعیت اورژانسی است که نیاز به مراقبت فوری دارد. اگر به سرعت درمان نشود یا اصلاً درمان نشود، این وضعیت می‌تواند منجر به عوارض شدید شود.

عفونت

اگر بافت بیضه مرده یا به شدت آسیب دیده برداشته نشود، قانقاریا ممکن است رخ دهد. قانقاریا یک عفونت بالقوه تهدید کننده زندگی است و می تواند به سرعت در سراسر بدن پخش شود و منجر به شوک شود.

ناباروری

اگر به هر دو بیضه آسیب وارد شود، ناباروری ایجاد می شود. با این حال، اگر از دست دادن یک بیضه را تجربه کردید، باروری شما نباید تحت تأثیر قرار گیرد.

بدشکلی زیبایی

از دست دادن یک بیضه می تواند یک تغییر شکل ار نظر زیبایی ایجاد کند که ممکن است باعث ناراحتی عاطفی شود. با این حال، می توان با قرار دادن یک پروتز بیضه این مشکل را برطرف کرد.

آتروفی

پیچ خوردگی بیضه درمان نشده می تواند منجر به آتروفی بیضه شود و باعث کوچک شدن قابل توجه بیضه در اندازه شود. بیضه آتروفی شده ممکن است قادر به تولید اسپرم نباشد.

مرگ بیضه

اگر پیچش بیضه بیش از چند ساعت درمان نشود، بیضه ممکن است به شدت آسیب ببیند و نیاز به برداشتن آن باشد. اگر بیضه در یک بازه زمانی چهار تا شش ساعته درمان شود، معمولاً می‌توان آن را نجات داد.

پس از یک دوره ۱۲ ساعته، ۵۰ درصد احتمال حفظ بیضه وجود دارد. پس از ۲۴ ساعت، احتمال حفظ بیضه به ۱۰ درصد کاهش می یابد.

چه شرایطی ممکن است شبیه پیچش بیضه باشد؟

سایر شرایطی که بر بیضه ها تأثیر می گذارند ممکن است علائمی مشابه علائم پیچ خوردگی بیضه ایجاد کنند.

مهم نیست که کدام یک از این شرایط را دارید، مهم است که فوراً به پزشک خود مراجعه کنید. آنها می توانند پیچ ​​خوردگی بیضه را رد کنند یا به شما کمک کنند تا درمان لازم را انجام دهید.

اپیدیدیمیت یا عفونت بیضه

این وضعیت معمولاً توسط یک عفونت باکتریایی، از جمله عفونت های مقاربتی مانند کلامیدیا و سوزاک ایجاد می شود.

علائم اپیدیدیمیت یا عفونت بیضه به تدریج ظاهر می شود و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

اورکیت

اورکیت باعث التهاب و درد در یک یا هر دو بیضه و همچنین کشاله ران می شود و می تواند ناشی از عفونت باکتریایی یا ویروسی باشد. اورکیت اغلب با اوریون همراه است.

پیچ خوردگی آپاندیس بیضه

آپاندیس بیضه قطعه کوچکی از بافت طبیعی است که در بالای بیضه قرار دارد. هیچ عملکردی ندارد. اگر این بافت بپیچد، می تواند علائمی شبیه پیچ خوردگی بیضه، مانند درد، قرمزی و تورم ایجاد کند.

این وضعیت نیازی به جراحی ندارد. درعوض، پزشک وضعیت شما را مشاهده خواهد کرد. آنها همچنین داروهای مسکن و استراحت را توصیه می کنند.

چشم انداز بلند مدت افراد مبتلا به پیچ خوردگی بیضه چیست؟

با توجه به اینکه ۹۰ درصد از افرادی که برای درمان پیچ خوردگی بیضه طی ۴ تا ۶ ساعت پس از شروع درد، در نهایت نیازی به برداشتن بیضه ندارند.

با این حال، اگر درمان ۲۴ ساعت یا بیشتر پس از شروع درد انجام شود، تخمین زده می شود ۹۰ درصد نیاز به برداشتن بیضه با جراحی دارند.

برداشتن بیضه یا ارکیکتومی می تواند بر تولید هورمون در نوزادان تأثیر بگذارد. همچنین ممکن است با کاهش تعداد اسپرم بر باروری آینده تأثیر بگذارد.

اگر بدن شما به دلیل پیچ خوردگی شروع به ساخت آنتی بادی های ضد اسپرم کند، این می تواند توانایی اسپرم برای حرکت را نیز کاهش دهد.

برای جلوگیری از این عوارض احتمالی، اگر مشکوک هستید که شما یا فرزندتان دچار پیچ خوردگی بیضه شده‌اید، باید فوراً به دنبال مراقبت‌های فوری پزشکی باشید. جراحی پیچ خوردگی بیضه در صورت تشخیص زودهنگام بیماری بسیار موثر است.

 

مطالعه مقالات زیر نیز به شما توصیه می گردد:

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

Urology Karami

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *