درد بیضه پس از تحریک

درد بیضه پس از تحریک چیست؟

درد بیضه پس از تحریک که با نام توپ های آبی و یا فشار خون اپیدیدیم (EH : Epididymal Hypertension) شناخته می شود، زمانی اتفاق می افتد که نعوظ برای مدت طولانی بدون ارگاسم ادامه داشته باشد. ممکن است ناراحت کننده باشد، اما معمولا جدی نیست.

پس از ارضای جنسی، خون اضافی آزاد می شود و آلت تناسلی به حالت عادی خود باز می گردد. زمانی که مردی برانگیختگی جنسی طولانی مدت داشته باشد و نتواند ارضاء گردد، توپ های آبی می گیرد. این باعث می شود که مایعات در اپیدیدیم به دام بیفتند و هنگامی که این اتفاق می افتد، یک مرد می تواند درد یا ناراحتی را در بیضه ها تجربه کند.

آیا درد بیضه پس از تحریک خطرناک است؟

درد بیضه پس از تحریک که از نظر پزشکی به عنوان فشار خون اپیدیدیم (EH) شناخته می‌شوند، بر روی بیضه مردان تأثیر می گذارد. جدی نیست، اما می تواند باعث درد در بیضه ها پس از نعوظ بدون ارگاسم شود.

علائم اصلی توپ های آبی چیست؟

علائم فشار خون اپیدیدیم بر بیضه ها تأثیر می گذارد و می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • درد
 • ناراحتی
 • سنگینی
 • تیر کشیدن

با وجود نام “توپ های آبی”، بیضه ها معمولا آبی نمی شوند. اما اگر می‌توانید رنگ مایل به آبی یا ارغوانی را بر روی بیضه‌ها ببینید، ممکن است نشانه‌ای از یک مشکل جدی‌تر مانند پیچش بیضه باشد.

علت درد بیضه ها پس از تحریک

وقتی مردی از نظر جنسی تحریک می شود، جریان خون به آلت تناسلی و بیضه ها افزایش می یابد. انبساط رگ های خونی چیزی است که باعث نعوظ آلت تناسلی می شود. پس از ارگاسم، خون اضافی آزاد می شود و آلت تناسلی به حالت عادی خود باز می گردد.

زمانی که مردی برانگیختگی جنسی طولانی مدت داشته باشد و نتواند تنش را رها کند، بیضه های مرد درد می گیرد.

این باعث می شود که مایعات در اپیدیدیم به دام بیفتند و هنگامی که این اتفاق می افتد، یک مرد می تواند درد یا ناراحتی را در بیضه ها تجربه کند.

زمانی اتفاق می‌افتد که مرد در حین رابطه جنسی به ارگاسم نمی‌رسد یا زمانی که مرد برانگیخته می‌شود و نمی‌تواند راهی برای انزال پیدا کند.

درد معمولاً چند دقیقه طول می کشد. اگرچه در موارد نادر، می تواند ساعت ها ادامه یابد. موردی وجود دارد که یک مرد ۱۴ ساله پس از گزارش درد کیسه بیضه که یک ساعت و نیم به طول انجامید، سریعاً به اورژانس منتقل شد.

علت درد بیضه ها پس از تحریک

سایر علل درد بیضه ها پس از تحریک

اگر فقط هنگام برانگیختگی در بیضه ها درد و ناراحتی دارید، ممکن است ناشی از فشار خون اپیدیدیم باشد. اگر به طور منظم علائم دردناکی را در زمانی که برانگیخته نمی شوید، تجربه می کنید، ممکن است این درد بیضه نشان دهنده مشکل دیگری باشد، مانند:

همچنین ممکن است نشانه پیچ خوردگی بیضه باشد. این به دلیل چرخش سریع بیضه ها رخ می دهد و باعث درد و تورم می شود. این اغلب نیاز به جراحی اورژانسی دارد.

آیا باید برای درد بیضه پس از تحریک به پزشک مراجعه کرد؟

به طور معمول، شما نیازی به مراجعه به پزشک در مورد درد بیضه پس ار تحریک ندارید. اگر به طور منظم باعث درد شدید شما می شود یا عملکرد جنسی شما را مختل می کند، با پزشک مراقبت های اولیه، اورولوژیست یا یک درمانگر جنسی صحبت کنید.

اگر درد شدید و مداوم بیضه را تجربه کردید که با فعالیت جنسی مرتبط نیست، به پزشک مراجعه کنید. آنها می توانند سایر شرایطی که ممکن است باعث درد شما شوند را رد کنند.

همچنین در صورت داشتن علائم زیر علاوه بر درد، باید به پزشک مراجعه کنید:

 • یک توده یا بزرگ شدن در هر دو بیضه
 • درد مبهم در ناحیه کشاله ران
 • درد در قسمت پایین کمر

این علائم ممکن است نشان دهنده مشکل جدی تری مانند سرطان بیضه باشد.

درمان درد بیضه پس از تحریک

درمان های زیادی برای درمان درد بیضه پس از تحریک وجود ندارد. مطالعات قدیمی نشان می دهد که ساده‌ترین و سریع‌ترین راه حل برای درد بیضه ها پس از تحریک، انزال است. فرد می تواند از طریق خودارضایی، رابطه جنسی دهانی یا مقاربت جنسی محافظت شده به این مهم دست یابد. پس از ارگاسم، درد به آرامی از بین می رود.

همچنین شما می توانید از راه های مختلف دیگری به این هدف دست یابید، از جمله:

 • گرفتن حمام گرم
 • ورزش کردن
 • حواس خود را پرت کردن
 • ادرار کردن

ورزش، مانند دویدن سبک، ممکن است کمک کند، زیرا می تواند جریان خون را از بیضه ها به ماهیچه های شما دور نماید.

جمع بندی

توپ های آبی به درد یا سنگینی ناشی از ارگاسم تاخیری اشاره دارد. اکثر مردان به طور مرتب آن را تجربه نمی کنند و به طور کلی جدی نیست. اگر درد بیضه باعث درد شدید یا موثر بر کیفیت زندگی جنسی شما می شود، با پزشک یا یک متخصص جنسی صحبت کنید. درد مداوم در بیضه ها، به خصوص اگر با تحریک جنسی مرتبط نباشد، اگر با علائم دیگر همراه باشد، ممکن است نشان دهنده مشکل جدی تری باشد.

اولین نفری باشید که نظر و یا سوال خود را می نویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *