منوی دسته بندی
درد بیضه پس از تحریک ، علت ، علائم و درمان آن چیست؟

درد بیضه پس از تحریک ، علت ، علائم و درمان آن چیست؟

درد بیضه پس از تحریک

درد بیضه پس از تحریک چیست؟

درد بیضه پس از تحریک که با نام توپ های آبی و یا فشار خون اپیدیدیم (EH : Epididymal Hypertension) نیز شناخته می شود، زمانی اتفاق می افتد که نعوظ برای مدت طولانی بدون ارگاسم ادامه داشته باشد. این درد ممکن است ناراحت کننده باشد، اما معمولا جدی نیست.

پس از ارضای جنسی، خون اضافی آزاد می شود و آلت تناسلی به حالت عادی خود باز می گردد. زمانی که مردی برانگیختگی جنسی طولانی مدت داشته باشد و نتواند ارضاء گردد، دچار درد بیضه می گردد. این باعث می شود که مایعات در اپیدیدیم حبس شوند و هنگامی که این اتفاق می افتد، یک مرد می تواند درد یا ناراحتی را در بیضه ها تجربه کند.

آیا درد بیضه پس از تحریک خطرناک است؟

درد بیضه پس از تحریک که از نظر پزشکی به عنوان فشار خون اپیدیدیم (EH) نیز شناخته می‌شوند، بر روی بیضه مردان تأثیر می گذارد. جدی نیست، اما می تواند باعث درد بیضه به دلیل ارضا نشدن شود.

علائم اصلی درد بیضه به دلیل ارضا نشدن چیست؟

علائم فشار خون اپیدیدیم بر بیضه ها تأثیر می گذارد و می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • درد
 • ناراحتی
 • سنگینی
 • تیر کشیدن

با وجود نام “توپ های آبی”، بیضه ها معمولا آبی نمی شوند. اما اگر می‌توانید رنگ مایل به آبی یا ارغوانی را بر روی بیضه‌ها ببینید و ممکن است نشانه‌ای از یک مشکل جدی‌تر مانند پیچش بیضه باشد.

علت درد بیضه ها پس از تحریک

وقتی مردی از نظر جنسی تحریک می شود، جریان خون به آلت تناسلی و بیضه ها افزایش می یابد. انبساط رگ های خونی چیزی است که باعث نعوظ آلت تناسلی می شود. پس از ارضا شدن، خون اضافی آزاد می شود و آلت تناسلی به حالت عادی خود باز می گردد.

زمانی که مردی برانگیختگی جنسی طولانی مدت داشته باشد و نتواند ارضاء شود، بیضه های مرد درد می گیرد.

این باعث می شود که مایعات در اپیدیدیم به دام بیفتند و هنگامی که این اتفاق می افتد، یک مرد می تواند درد یا ناراحتی را در بیضه ها تجربه کند.

زمانی اتفاق می‌افتد که مرد در حین رابطه جنسی به ارگاسم نمی‌رسد یا زمانی که مرد برانگیخته می‌شود و نمی‌تواند راهی برای انزال پیدا کند.

درد معمولاً چند دقیقه طول می کشد. اگرچه در موارد نادر، می تواند ساعت ها ادامه یابد. موردی وجود دارد که یک پسر ۱۴ ساله پس از گزارش درد کیسه بیضه که یک ساعت و نیم به طول انجامید، سریعاً به اورژانس منتقل شد.

علت درد بیضه ها پس از تحریک

سایر علل درد بیضه ها پس از تحریک

اگر فقط هنگام برانگیختگی در بیضه ها درد و ناراحتی دارید، ممکن است ناشی از فشار خون اپیدیدیم باشد. اگر به طور منظم علائم دردناکی را در زمانی که برانگیخته نمی شوید، تجربه می کنید، ممکن است این درد بیضه نشان دهنده مشکل دیگری باشد، مانند:

همچنین ممکن است نشانه پیچ خوردگی بیضه باشد. این به دلیل چرخش سریع بیضه ها رخ می دهد و باعث درد و تورم می شود. این مورد اغلب نیاز به جراحی اورژانسی دارد.

آیا باید برای درد بیضه پس از تحریک به پزشک مراجعه کرد؟

به طور معمول، شما نیازی به مراجعه به پزشک در مورد درد بیضه پس ار تحریک ندارید. اگر به طور منظم باعث درد شدید شما می شود یا عملکرد جنسی شما را مختل می کند، با پزشک مراقبت های اولیه، اورولوژیست یا یک درمانگر جنسی صحبت کنید.

اگر درد شدید و مداوم بیضه را تجربه کردید که با فعالیت جنسی مرتبط نیست، به پزشک مراجعه کنید. آنها می توانند سایر شرایطی که ممکن است باعث درد شما شوند را رد کنند.

همچنین در صورت داشتن علائم زیر علاوه بر درد، باید به پزشک مراجعه کنید:

 • یک توده یا بزرگ شدن در هر دو بیضه
 • درد مبهم در ناحیه کشاله ران
 • درد در قسمت پایین کمر

این علائم ممکن است نشان دهنده مشکل جدی تری مانند سرطان بیضه باشد.

درمان درد بیضه پس از تحریک

درمان های زیادی برای درمان درد بیضه پس از تحریک وجود ندارد. مطالعات قدیمی نشان می دهد که ساده‌ترین و سریع‌ترین راه حل برای رفع درد بیضه ها به دلیل ارضاء نشدن، انزال است. فرد می تواند از طریق خودارضایی و یا رابطه جنسی این مشکل را برطرف نماید. پس از ارگاسم، درد به آرامی از بین می رود.

همچنین شما می توانید از راه های مختلف دیگری به این هدف دست یابید، از جمله:

 • گرفتن حمام گرم
 • ورزش کردن
 • حواس خود را پرت کردن
 • ادرار کردن

ورزش، مانند دویدن سبک، ممکن است کمک کند، زیرا می تواند جریان خون را از بیضه ها به ماهیچه های شما دور نماید.

جمع بندی

درد بیضه پس از تحریک که با نام توپ های آبی و یا فشار خون اپیدیدیم نیز شناخته می شود، به درد یا سنگینی ناشی از ارگاسم تاخیری اشاره دارد. اکثر مردان به طور مرتب آن را تجربه نمی کنند و به طور کلی جدی نیست. اگر درد بیضه باعث درد شدید یا موثر بر کیفیت زندگی جنسی شما می شود، با پزشک یا یک متخصص جنسی صحبت کنید.

درد مداوم در بیضه ها، به خصوص اگر با تحریک جنسی مرتبط نباشد، اگر با علائم دیگر همراه باشد، ممکن است نشان دهنده مشکل جدی تری باشد.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

Urology Karami

‫69 نظر

 • عارف گفت:

  درودبرشما
  دردهای بیضه تمامی علت‌هارو فرمودین ولی مشکل بشکلی است وقتی تحریک شوم و ارگاسم با تأخیر همراه بشه که معمولا واسه لذت بیشترزمان بیشتری از نعوظ بدون ارضا شدن بهره میبرم اما به شدت شاشم میگیره وقتی رفع حاجت میکنم همراه با درد شدیدو خارج شدن منی هنگام ادرار است خیلی خیلی اذیتم لطفا راهنمایی کنید.باتشکر

 • مسعود گفت:

  سلام الان چند بار مثلا ۵ بار در حین ارضاء شدن رگ بین بیضه ها کمی بیشتر به طرف بیضه چپ درد مکنه بطوری که مثلا انگار تیر میکشه در حدود ۱ دقیقه درد با تیر کشیدن داره ولی بعدش خوب میشه. تازه هم‌اینطوری شدم.‌کفتم حدود ۲ هفته اس شایدم کمتر ولی فقط موقع ارضاء شدن اتفاق میافته. ممنون میشم راهنماییم کنید…

  • Urology Karami گفت:

   سلام امکان دارد واریکوسل داشته باشید معاینه بهترین راه تشخیصی است

  • علی گفت:

   سلام
   بنده نعوظ طولانی حدود ۱ ساعت و نیم داشتم و در حال حاضر بالا بیضه درد میکنه و به خود بیضه که دست میزنم هم درد میکنه لطفا راهنمایی کنید

 • Mmd گفت:

  سلام بعد از تحریک جنسی یکی از بیضه هام بالا میره و به شدت درد میگیره طوری که باید برم دکتر تا بیارنش پایین این بخاطر چیه؟

  • Urology Karami گفت:

   کوتاه بودن طناب بیضه ای و بیش فعالی عضله داخل طناب بیضه ای است که با جراحی برطرف می شود

 • رضا گفت:

  سلام وقتی تحریک میشم یا رابطه ای ناچیز مثل لب دارم درد شدیدی بالای التم و پایین بیضه هام حس میکنم دو سال پیش رفتم دکتر چندتا امپول برام نوشت یه مدت خوب شدم الان دوباره اینطور شدم درمانش چیه

 • سعید گفت:

  سلام
  به خاطر درد قفسه سینه، به متخصص قلب مراجعه کردم، و ایشون گفتن که از استرس هست و قرص متازیرو برای تجویز کردن، یک ماهی هست که این قرص رو دارم مصرف میکنم، و تازگی متوجه شدم که حجم مایع منی ام خیلی کم شده، علتش مصرف همین قرص هست یا مشکل دیگری میتونه باشه؟

 • صادق گفت:

  بعد از گذشت دو یا سه روز از رابطه جنسی زیر بیضه هام درد می‌کنه و بیضه ها ورم می‌کنه و رگ قرمز و آبی میزنه بیرون به طوریکه دردش به کمرم منتقل میشه.

 • محمد گفت:

  ۱۴ سالمه چ کنم 😥

 • علی گفت:

  سلام آقای دکتر وقت بخیر باعرض معڋرت
  من وقتی با خانمم میشنم البته فقط عقد کردم هنوز صحبت از رابطه وحرفایهای شوخی منفی وغیرــ گڋشت ۳۰ دقیقه بیضه سمت راست من درد شدید میگره توانایی ایستادن ودارز کشیدن ندارم من پیوند کلیه انجام دادم دو سال پیش

  لطفا”راهنمای کنید ممنون

 • حمید گفت:

  سلام
  من چند باری تحریک شدم ولی ارضا نشدم یعنی نخواستم بعد از ۱ ساعت یا ۲ ساعت دیگه احساس درد در بیضه ها دارم مشکلی داره
  راهنمایی کنید

 • علیرضا گفت:

  سلام خسته نباشید
  خواستم بگم وقتی تحریک میشم مثلا با دوست دخترم لب چیزی میگیرم بعدش یکم اسپرم‌ هم خارج میشه و بعد از چند دقیقه بیضه سمت راستم درد گرفت میشه بگید مشکل چیه

  • Urology Karami گفت:

   درود این یک حالت طبیعی است پس از تخلیه منی علائم برطرف میشه

   • محمد گفت:

    سلام خسته نباشید. من اگه سه یا چهار روز خودمو ارضا نکنم و بعد این چند روز تحریک بشم ک باعث نعوذ بشه، بیضه هام خیلی درد میگیره و سفت میشه طوری ک نمیتونم سر پا زیاد باشم و حتما باید ارضا کنم خودمو ک بعد دردش آروم آروم کم میشه و تموم میشه. حتی گاهی اوقات کمتر از سه چهار روز اگه ارضا نشم اینجوری میشه میخواستم بدونم مشکلم جدی هست یا نه؟ ممنون از شما

 • رسولی گفت:

  سلام خسته نباشید
  من چندسال هست ازدواج کردم بخاطر مشکلات با همسرم، هر ماه یک الی دو بار سکس میکنیم. بخاطر دفعات کم رابطه، معمولا هر روز نیاز به سکس داشته و درد بیضه دارم. سوالم اینه که، درد بیضه ها تو بلند مدت برا سلامتیم ضرر دارد؟

  • Urology Karami گفت:

   درود، کم بودن تعداد دفعات نزدیکی موجب التهاب شدید پروستات و پروستاتیت مزمن شود که درد بیضه ها یکی از علائم آن است. که در دراز مدت می تواند تاثیر سو بر سیستم تناسلی داشته باشد

 • مهرداد گفت:

  ممنونم از پاسخگویتون
  چند روزی هست احساس وقتی رو دارم که تحریک شدم ولی ارضا نشدم رو دارم روی بیضه هام ، دردی ندارم ولی حس خوبی نداره . ( با اینکه تحریک نشدم اصلا ولی این حس رو دارم )
  با ارضا شدن دوباره هم خوب نشده

  • Urology Karami گفت:

   درود، تنشن عصبی و اضطراب درونی علائم مشابه این حالت ایجاد می‌کند.

   • atila گفت:

    سلام چندماهی هست که به علت تحریک بدون ارضا در بیضه ها درد کمی دارم دکتر هم مراجعه کردم سونوگرافی انجام شده و چیزی نبود از نظر شما راه درمان چیست ممنون میشم پاسخ دهید
    و اینکه وقتی سونوگرافی مشکلی نداشته ینی چیز جدی ایی نیست؟

  • Hesi گفت:

   سلام چند روز پیش به صورت مکرر خودارضایی کردم اما از ارضا شدن جلوگیری کردم الان بیضه هام درد خفیف دارن چند روزه ایا مشکل جدی هست ؟و اینکه علت درد از چیه؟

 • مهیار گفت:

  سلام
  من همسرم باردار شده و نمی تونیم باهم رابطه جنسی داشته باشیم(به توصیه دکتر خودش)، و اینکه ما حداقل هفته ای یکبار رابطه داشتیم، مدتیه که درد بیضه دارم و حتی گاهی به ران و کمرم هم کشیده میشه. بفرمایید که راه دارویی داره؟

 • امیر گفت:

  سلام عرض ادب و خسته نباشید دکتر..
  تاسن ۲۲.۲۳سالگی کلاهک آلتم کاملا صورتی رنگ بود اما الان که ۲۷ سالم شده کمی تغییر رنگ داده و تیره تر شده و درقسمت هایی یکم مایل به زرد شده..دوسه بار سکس مقعدیه بدون کاندوم داشتم و چندین ساله که در خودارضایی هام از وازلین استفاده میکنم ایا اینا تاثیر داشته در تغییر رنگش یا نشانه ی بیماری خاصی هست؟

 • رامین گفت:

  باسلام و عرض ارادت
  باپوزش مدتی میشه بعداز ارضاء شدن بیضه سمت راستم میاد بالا بسمت مثانه بعد با انگشتم درست میکنم و داخل بیضه هم درد میگیره اماکم و گاه گاهی وهمچنان همیشه بیضه سمت راستم بالاتر از چپ هستش و بیشتری وقت هم پای راستم درد داره
  خیلی ممنون میشم اگه راهنمایی فرمایید

 • یه بدبختی گفت:

  سلام من درخال خودارضایی بودم ولی خودم نخواستم که اسپرم را بریزم بعدش بیضه هام درد خیلی شدیدی گرفت میخواستم بدونم آیا این خطرناکه و باید چه کار کنم که دردش کم بشه

 • متین گفت:

  سلام اقای دکتر من دوتا سوال اول اینکه مصرف قرص فیناستراید به مدت ۶ماه داشتم که باعت کمتر شدن میل جنسیم زیاد و شلی التم شد یه سری قرص امپول دادن بهتر شدم . الان یک ماه نیم هست بیضه سمت چپم می سوزه و درد میکنه و کشاله رونمم به سمت مثانه درد میکنه دکتر میگه واریکوسل نیست مسکنم استفاده میکنم ولی اثری نداره ‌مشکلی برای بچه دار شدن بهم نمیزنم

 • معین گفت:

  سلام جناب دکتر کرمی وقت بخیر
  کلا من‌عادتم بر این بوده ک‌تحریک بشم و خیلی دیر به دیر ارضا بشم حالا به دلایل نداشتن موقعیت و غیره

  قبلا تحریک میشدم و بر انگیخته میشدم درد در بیضه ها و بالای باسن و ی حس درد مثل سیاتیک داشتم قطره پروستاتان ی پزشک اورولوژی بهم داده بود استفاده می‌کردم بهتر میشدم…

  الان چند ماهی هسش ک درد بیضه مزمن دارم چندین ارولوژی رفتم میگه مشکل خاصی نیس

  واریکوسل و فتخ و اینچیزا مشکل نداری

  آیا امکان داره پروستاتیت مزمن باشه
  بی‌زحمت راهنمایی بفرمایید

 • امیر گفت:

  سلام وقت بخیر
  من دو روز پشت سر هم پیش دوست دخترم تحریک شدم و شرایط ارضا هم نداشتم و بلافاصله ران و آلت تناسلی و همچنین شکمم درد میگیره و بیش از چهار ساعت طول می‌کشه دیگه حتی نمیتونم درست راه برم
  احساس ناراحتی و سر خوردگی بهم دست میده
  نیاز دارم بهم کمک کنید خیلی درد دارم
  می‌خوام بدونم که داروی خاصی داره برای کم شدن درد
  ؟
  و اینکه مشکل جدی پیش میاد اگه هی این اتفاق بیفته و من ارضا نشم؟

 • علی گفت:

  سلام،من به مدت طولانی شاید چند ساعت تحریک شدم ولی انزال نداشتم،بعد قسمت بیضه ها و زیر شکمم درد گرفت گفتم شاید انزال داشته باشم بهتر میشم و دوبار خود ارضایی کردم والان تقریبا یک روز میگذره و درد دارم.

 • عبید گفت:

  سلام بندە دوسە روز شدیدا تحریک شدم و مدت زیادی در حالت نعوظ بودم،اما به دلایلی به ارگاسم نرسیدم که باعث درد دوسه ساعته در بیضه هام شد پس از دوهفته دوبار سکس داشتم مایع منی قهوه ای کم رنگ میاد دو لخطه خون ریز هم باهاش دفع شده هیچ دردی هم ندارم، نیاز به دکتر رفتن دارم؟

 • علی گفت:

  درود دکتر جان
  من ۲۳ سال سن دارم مدتی برای جلوگیری از ریزش مو قرص دوتاستراید مصرف کردم و مدت یک سال هست که رژیم غذایی سنگینی دارم (هر ۲۴ ساعت یک وعده) چند وقت اخیر به طور شدیدی خودارضایی کردم روزی چند بار و حتی با اینکه میل نداشتم انجام دادم و بیضه چپم درد گرفت زمان انزال و بعد از چند ساعت خوب شد باز دو روز بعدش زوری خود ارضایی کردم و دردش موندگار شد رفتم دکتر برام سونوگرافی و ازمایش اسپرم نوشت توی سونوگرافی واریکوسل تشخیص داده نشد و توی ازمایش اسپرم اسپرم هام شدیدا کم بود ۱.۶ میلیون بود که حداقل باید ۱۵ میلیون میبود به دکترم گفتم گفت ایرادی نداره دو هفته دیگه (یعنی هفته دیگه این تاریخ) ازمایش بده.
  الان مثل قبل درد ندارم در حالت عادی ولی تا یه چیز تحریک کننده ببینم فورا درد در بیضه چپم بصورت خفیف دیده میشه که تحریک رو مختل میکنه.( البته زمان زیاده روی تحریک نمیشدم)

  • Urology Karami گفت:

   درود حتما آزمایش اسپرم را تکرار بفرمائید معاینه بیضه و کشاله ران توسط همکاران ارولوژیست انجام شود.

 • بابک گفت:

  سلام من دو بار وقتی در حال ارضا شدن بودم بیضه سمت چپم درد گرفته ولی هیچ مشکلی در ادرار ندارم و سایز بیضه هام هم بزرگ نشده میخواستم ببینم مشکلم حاد هست؟

 • شهروز هاشمی نسب گفت:

  درود و روز بخیر
  من چند روزی بود درد بیضه داشتم و مدت زیادی هست رابطه جنسی نداشته ام نهایتا مجبور شدم خودارضایی کنم .کلا مدت زمان رابطه جنسیم نیز طولانی هست و هر از گاهی بعد از مدتی ککه رابطه جنسی ندارم این درد میاد سراغم آیا علت خاصی داره ؟ روش درمان خاصی داره؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

 • جلال گفت:

  سلام من ۴۳سالمه و نزدیک به ۸سال نزدیکی نکردم وآلت درحال نعوذ درد شدید بیضه دارم بعداز ارضا شدن منی زیادی خارج میشود و بعد از آن درد شدیدی در بیضه ها و بالای آن دارد طوریکه نمیشود به بیضه ها دست زد لطفاً کمکم کنید ممنون میشم

 • سجاد گفت:

  درود من الان نزدیک چهل روز نزدیکی نداشتم و الان درد بیضه شدید دارم ایا این دو مورد به هم مربوط هستند یا نه؟؟من درد بسیاری در بیضه چپم دارم ب صورتی ک نمیتونم بهش دست بزنم..این درد بعضی موقع ها تا کمرم امتداد پیدا میکنه

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *