منوی دسته بندی
علائم سرطان کلیه و عوارض آن چیست؟

علائم سرطان کلیه و عوارض آن چیست؟

علائم سرطان کلیه

مروری بر علائم سرطان کلیه و عوارض آن

علائم و نشانه های سرطان کلیه که مردم و پزشکان آنها را نسبت به وجود آن هشدار می دهند، طی سالهای اخیر به طرز چشمگیری تغییر کرده است. در گذشته ، سه گانه کلاسیک شامل درد پهلو ، خون در ادرار و توده در پهلو رایج بود.

امروزه شایع ترین علائم کم خونی ، خستگی ، کاهش وزن ، کاهش اشتها و تب است.

علاوه بر این ، شیوع سرطان کلیه به سایر نقاط بدن (بیماری متاستاتیک) در ۲۰ تا ۳۰ درصد افراد با اولین علائم هشدار دهنده این بیماری (مانند سرفه یا درد استخوان) نمایان می شود.

درد کلیه

علائم مکرر سرطان کلیه

در اولین مراحل ابتلا به سرطان کلیه ، معمولاً علائم کمی وجود دارد و بسیاری از تشخیص ها بر اساس آزمایشگاه و آزمایش های تصویربرداری قبل از بروز علائم انجام می شود.

کم خونی

پروتئین اریتروپویتین

کم خونی در حال حاضر شایع ترین علامت سرطان کلیه است و در ۲۰ تا ۴۰ درصد از افرادی که سرطان کلیه تشخیص داده می شوند کم خونی وجود دارد. کلیه ها پروتئینی به نام اریتروپویتین درست می کنند که باعث تولید سلول های قرمز خون در مغز استخوان می شود (در فرایندی به نام اریتروپوئیزیس). با ابتلا به سرطان کلیه ، کاهش تولید پروتئین اریتروپویتین منجر به تعداد کم گلبول های قرمز (کم خونی) می شود.

سندروم پارانئوپلاستیک

در مقابل ، در عوض ممکن است برخی از افراد به دلیل افزایش تولید اریتروپویتین توسط سلولهای سرطانی کلیه ، تعداد گلبولهای قرمز خون قابل توجهی (گلبول قرمز) داشته باشند. به این علائم سندروم پارانئوپلاستیک گفته می شود که به دلیل وجود مواد یا هورمونهای تولید شده توسط سلولهای سرطانی رخ می دهد.

خون در ادرار

خون در ادرار (هماچوری) یک علامت شایع سرطان کلیه است ، در حداقل نیمی از افرادی که تشخیص داده می شوند ، رخ می دهد.

گفته می شود ، فقط در حدود ۱۰ درصد از مردم در حال حاضر علائم کلاسیک سه گانه خون در ادرار ، درد پهلو ، و یک توده در پهلو در هنگام تشخیص دارند و هنگامی که این موارد وجود دارد ، تومور معمولاً قبلاً گسترش یافته است (متاستاز).

ممکن است ادرار کاملاً خونین باشد (به آن “هماچوری ناخالص” گفته می شود) ، معتدل باشد و فقط باعث ایجاد رنگ صورتی در ادرار شود یا ممکن است میکروسکوپی باشد.

درد پهلو

درد ممکن است در ناحیه کمر ، پهلو یا شکم ایجاد شود و از درد لطیف تا یک درد تند و ضربان دار متفاوت باشد. درد در پهلو که بدون آسیب دیدگی رخ می دهد، همیشه باید مورد بررسی قرار گیرد.

تقریباً ۴۰ درصد از مبتلایان به سرطان کلیه در طی دوره بیماری دچار درد می شوند ، اما درد پهلو به عنوان علامت بروز این بیماری کمتر دیده می شود.

توده پهلو (پشت ، سمت یا شکم)

در برخی مطالعات توده پهلو (توده ای در ناحیه پشت ، کمر یا شکم) در ۴۵ درصد از مبتلایان به سرطان کلیه منتهی شده است ، اگرچه این مشکل در مقایسه با گذشته به عنوان یک علامت اولیه کمتر مشهود است. هر گونه توده در این منطقه حتی اگر فرض کنید که یکی از تومورهای چربی رایج است که با افزایش سن پدید می آید ، باید توسط پزشک ارولوژیست معالج مورد بررسی قرار گیرد.

کاهش وزن غیر عمدی

کاهش وزن غیر عمد یک علامت شایع سرطان کلیه است که در زمان تشخیص در حدود یک سوم از افراد رخ می دهد که به از دست دادن ۵ درصد یا بیشتر از وزن بدن در مدت زمان ۶ تا ۱۲ ماه اطلاق می شود.

به عنوان مثال ، از دست دادن ۵ کیلوگرم در یک مرد ۹۰ کیلوگرمی طی یک دوره ۶ ماهه ، که بدون تغییر رژیم یا ورزش انجام می شود، کاهش وزن غیرمنتظره یا غیر عمدی محسوب می شود.

علاوه بر سرطان کلیه ، تعدادی از بیماری های جدی دیگری در ارتباط با این علامت وجود دارد و افراد همیشه باید با کاهش وزن ناخواسته سریعاً به پزشک مراجعه کنند.

خستگی

خستگی نیز در حدود یک سوم از افرادی که به سرطان کلیه مبتلا شده اند رخ می دهد. خستگی سرطان برخلاف خستگی معمولی می تواند عمیق باشد و معمولاً با گذشت زمان بدتر می شود. این نوع خستگی با یک خواب خوب شبانه یا یک فنجان قهوه مناسب بهبود نمی یابد.

کچکسی

کچکسی (Cachexia) نوعی سندرم است که با کاهش وزن ، از دست دادن اشتها و از دست دادن حجم عضلات مشخص می شود. تصور می شود که در حدود ۳۰ درصد از افرادی که به سرطان کلیه مبتلا شده اند ، کچکسی وجود دارد. علاوه بر این که یک علامت برجسته است ، همچنین اعتقاد بر این است که عامل اصلی مرگ و میر در حدود ۲۰ درصد از مبتلایان به سرطان است و در صورت وجود سزاوار توجه شما و پزشکان است.

از دست دادن اشتها

از دست دادن اشتها ، همراه یا بدون کچکسی یا کاهش وزن ، علامت شایع سرطان کلیه است. ممکن است افراد توجه داشته باشند که گرسنه نیستند یا در عوض ممکن است هنگام غذا خوردن احساس سرعت زیاد کنند.

تب

تب (درجه حرارت بیش از ۳۸ درجه سانتیگراد) یک علامت شایع سرطان کلیه است که در زمان تشخیص در حدود یک سوم از افراد رخ می دهد. تب ممکن است مداوم باشد یا درعوض ممکن است بیاید و برود ، اما بدون علائم واضح عفونت بروز می کند. تبی که توضیحی ندارد (تبی با منشا ناشناخته) همیشه مستحق مراجعه به پزشک شما است.

فشار خون بالا

کلیه ها هورمون هایی تولید می کنند که نقش مهمی در تنظیم فشار خون دارند. فشار خون بالا و مداوم ممکن است نشانه ای از سرطان کلیه باشد. به نوبه خود ، فشار خون بالا مداوم می تواند منجر به آسیب بیشتر کلیه شود.

تورم در مچ پا و پاها

کلیه ها همچنین در تنظیم تعادل مایعات (و الکترولیت ها) در بدن نقش بسیار مهمی دارند. سرطان کلیه (و سایر بیماریهای کلیوی) می تواند در این تنظیم اختلال ایجاد کند و منجر به احتباس ادرار شود که به عنوان تورم در پا ، مچ پا و پاها مشاهده می شود.

گر گرفتگی

گرگرفتگی یا قسمت هایی که در آن پوست قرمز می شود ، همراه با احساس گرما (یا حتی سوزش) صورت ، گردن یا اندام ها ، یک علامت بالقوه است.

علائم سرطان کلیه

علائم متاستاز سرطان کلیه

ذکر علائم احتمالی سرطان کلیه که در مناطق دیگر بدن گسترش یافته است (متاستاز شده) بسیار مهم است ، زیرا علائم مربوط به این متاستازها علائم ارائه شده برای ۲۰ تا ۳۰ درصد از افراد مبتلا به این بیماری است.

بیش از ۳۰ درصد از افراد هنگام تشخیص ، متاستاز دارند. سرطان کلیه اغلب در ریه ها ، استخوان ها و مغز گسترش می یابد و می تواند منجر به علائم زیر شود:

سرفه کردن

سرفه مداوم شایعترین علامت گسترش سرطان در ریه ها است. علائم دیگری که ممکن است رخ دهد شامل خس خس سینه ، سرفه کردن خونی یا درد در قفسه سینه ، شانه یا کمر است.

تنگی نفس

تنگی نفس علامت شایع سرطان کلیه است ، هم به عنوان علامت سرطان که در ریه ها پخش شده و هم به دلیل کم خونی.

درد استخوان

استخوان ها دومین محل شایع متاستازهای سرطان کلیه (بعد از ریه ها) است. درد استخوان ناشی از متاستازها می تواند شدید باشد و معمولاً با هیچ نوع جراحتی همراه نیست. گاهی اوقات اولین علامت سرطان شکستگی در ناحیه ضعیف استخوان است.

علائم نادر سرطان کلیه

چند علائم غیر معمول اما منحصر به فرد در ارتباط با سرطان کلیه وجود دارد.

واریکوسل

واریکوسل یک رگ بزرگ شده (واریس) است که در بیضه رخ می دهد. علائم ممکن است شامل تورم ، درد و کوچک شدن بیضه باشد. اغلب در سمت راست اتفاق می افتد و همچنین واریکوسل مربوط به سرطان کلیه هنگام دراز کشیدن فرد از بین نمی رود.

علائم پارانوپلاستی

سندروم های پارانئوپلاستیک مجموعه هایی از علائم هستند که به دلیل تولید هورمون ها یا مواد دیگر توسط سلول های توموری ایجاد می شوند. در ابتلا به سرطان کلیه ، این سندرمها ممکن است منجر به بالا بودن سطح کلسیم در خون با علائمی مانند تهوع و استفراغ، ضعف و سردرگمی، افزایش تعداد گلبول های قرمز خون (اریتروسیتوز) و افزایش تست های عملکرد کبد حتی وقتی تومور به کبد سرایت نکرده باشد (سندرم استافر).

هماچوری

عوارض سرطان کلیه

تعدادی از عوارض ناشی از سرطان کلیه وجود دارد. در بعضی مواقع ممکن است این موارد حتی قبل از تشخیص رخ دهد ، اما بیشتر اوقات در هنگام پیشرفت تومور مشاهده می شود. آنها ممکن است به دلیل خود تومور ، به دلیل درمان تومور یا به دلیل بیماری متاستاتیک ایجاد شوند.

به خاطر داشته باشید که بیشتر افراد همه این عارضه ها را تجربه نمی کنند و بسیاری از افراد هیچ یک از این موارد را تجربه نمی کنند. آنها در اینجا مورد بحث قرار می گیرند تا افراد بتوانند در مراقبت های بهداشتی خود توانمند باشند و از نگرانی های احتمالی آگاه باشند.

هماچوری

ادراری که به صراحت خونین است کمتر به عنوان اولین علامت سرطان کلیه اتفاق می افتد. ممکن است دیدن ناگهانی ادرار با مقادیر زیادی خون ، بسیار هراس آور باشد ، اما درمان سریع می تواند خونریزی را کنترل کند.

پلورال افیون

هنگامی که سرطان کلیه به ریه ها یا لبه های ریه ها گسترش یابد ، ممکن است باعث ایجاد مایعات در بین غشاهایی که ریه ها را پوشانده است شود. هنگامی که سلولهای سرطانی وجود دارند ، از آن به عنوان پلورال بدخیم یاد می شود. بعضی اوقات مقدار زیادی مایعات (چندین لیتر) جمع می شود و باعث تنگی نفس می شود.

روشی که توراسنتز نامیده می شود شامل قرار دادن یک سوزن ریز از طریق پوست روی دیواره قفسه سینه و داخل حفره پلور برای برداشتن مایعات است. افیونهای پلور به طور مکرر عود می کنند و می توان با استفاده از سوند ادراری داخل بدن (شنت که امکان تخلیه مداوم مایع را فراهم می کند) یا روشی که در آن یک ماده تحریک کننده (تالک) بین غشاها قرار می گیرد، ایجاد کرد و باعث زخم شدن آنها شد به طوری که مایع دیگر نمی تواند جمع شود (پلورودیس).

شکستگی های پاتولوژیک

در صورت وجود متاستاز ، درد استخوان ممکن است نشانه اولیه سرطان کلیه باشد. هنگامی که سرطان به استخوان نفوذ کند ، استخوان را ضعیف می کند و ممکن است منجر به شکستگی هایی با حداقل آسیب یا بدون آسیب شود. به اینها به عنوان شکستگی های پاتولوژیک گفته می شود.

هنگامی که سرطان کلیه به ستون فقرات گسترش می یابد ، ریزساختارهای ستون فقرات ممکن است منجر به ریزش مهره ها و فشار روی ریشه های عصبی شود و باعث فشرده سازی نخاع شود. این ممکن است به ضعف پاها به همراه از بین رفتن کنترل مثانه و روده منجر شود و یک اورژانس پزشکی است.

متاستازهای استخوانی ناشی از سرطان کلیه بسیار مخرب هستند و نیاز به توجه دقیق به درد ، شکستگی های احتمالی و فشرده سازی اعصاب ، هایپرکلسمی (کلسیم خون بالا به دلیل خراب شدن استخوان) و موارد دیگر دارند. خوشبختانه امروزه انواع مختلفی از درمان وجود دارد که می تواند این عوارض را کاهش دهد.

فشار خون بالا

همانطور که قبلاً بحث شد ، کلیه ها نقش مهمی در تنظیم فشار خون دارند. سرطان کلیه ممکن است منجر به فشار خون شود که کنترل آن بسیار دشوار است (فشار خون بالا).

هایپرکلسمی

ممکن است سطح بالایی کلسیم در خون رخ دهد ، هم به دلیل سندروم پارانئوپلاستیک و هم به دلیل شکستن استخوان با متاستازهای استخوانی.

سطح کلسیم خون بالا با سرطان (هایپرکلسمی) ممکن است نه تنها به علائمی مانند تهوع ، بلکه ضعف شدید عضلات ، گیجی ، اغما و حتی مرگ منجر شود. گفته می شود که تا زمانی که تشخیص داده شود قابل درمان است.

تعداد گلبولهای قرمز خون بالا

شمارش گلبولهای قرمز خون بالا (اریتروسیتوز) ممکن است رخ دهد ، حتی اگر کم خونی در اوایل سرطان کلیه شایع است. این امر به دلیل تولید سلولهای سرطانی پروتئین باعث تحریک مغز استخوان برای تولید گلبولهای قرمز می شود. گلبول های قرمز بیش از حد ، به نوبه خود ، می تواند خطر لخته شدن خون ، حمله قلبی و سکته مغزی را افزایش دهد .

نارسایی کبد

سرطان کلیه ممکن است از طریق شیوع سرطان و همچنین بخشی از سندرم پارانوپلاستیک بر کبد تأثیر بگذارد. از آنجا که کبد همانند کلیه خون را فیلتر می کند ، ترکیب اختلال عملکرد کبد و کلیه می تواند منجر به تجمع سموم در خون شود و منجر به سردرگمی ، تغییر شخصیت ، تغییر خلقی و موارد دیگر شود.

عوارض درمانی سرطان کلیه

درمان سرطان کلیه ممکن است شامل از بین بردن بخشی یا تمام کلیه باشد. این یک عمل جراحی بزرگ است و می تواند منجر به حوادث قلبی ، سکته مغزی ، آمبولی ریوی (لخته شدن خون در پا و حرکت به سمت ریه ها) ، ذات الریه یا صدمات در حین عمل جراحی مانند کبد ، طحال ، لوزالمعده و … شود. یا عفونت روده در شکم و خونریزی نیز ممکن است رخ دهد.

اگر تومور به سمت داخل رگ کلیوی گسترش یابد ، جراحی چالش بر انگیزتر است و اغلب برای برداشتن سرطان به یک جراح که متخصص بیماری عروقی است (مانند جراح قلب) نیاز دارد.

امروزه وضعیت جراحی ها بهبود یافته است و عوارض آن بسیار کمتر از گذشته است و به خصوص با گزینه های جراحی کمتر تهاجمی که اکنون در دسترس است ، مانند نفرکتومی لاپاروسکوپی (برداشتن کلیه از طریق برش های کوچک در شکم و وسایل مخصوص). اگر تحت این عمل جراحی هستید ، به تیم مراقبت های بهداشتی خود اعتماد کنید و هیچگونه نگرانی نداشته باشید.

نارسایی کلیه

عمل جراحی اغلب شامل از بین بردن کلیه یا حداقل بخشی از یک کلیه است. علاوه بر این برخی از درمان های مورد استفاده در سرطان کلیه و همچنین داروها ممکن است استرس را روی کلیه باقیمانده قرار دهند و منجر به نارسایی کلیه شود. اگر نارسایی کلیه رخ دهد، ممکن است نیاز به دیالیز (یا پیوند کلیه در صورت ابتلا به سرطان کلیه در مراحل اولیه) باشد.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

در صورت بروز هر یک از علائم ذکر شده در بالا ، مراجعه به پزشک بسیار ضروری است. بسیاری از علائم سرطان کلیه علل بالقوه زیادی دارند ، اما دلایل و بیماری های جدی دیگری نیز وجود دارد که می توانید این علائم را نیز داشته باشید.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

Urology Karami

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *