منوی دسته بندی
علل و عوامل سرطان کلیه چیست؟

علل و عوامل سرطان کلیه چیست؟

علت سرطان کلیه

مروری بر علل و عوامل سرطان کلیه

ما دلایل دقیق سرطان کلیه را نمی دانیم، اما چندین عامل خطر وجود دارد که احتمال ابتلا به این بیماری را در فرد افزایش می دهد.

سرطان کلیه در آقایان بیشتر دیده می شود، در افرادی که سیگار می کشند یا چاق هستند، افرادی که در محل کار در معرض مواد شیمیایی خاصی قرار دارند و کسانی که شرایط پزشکی مانند فشار خون بالا دارند.

خطر ابتلا به سرطان کلیه در افرادی بیشتر است که سابقه خانوادگی این بیماری را دارند و یا کسانی که سندرم های ژنتیکی خاصی به ارث برده اند.

میزان ابتلا به سرطان کلیه از دهه ۱۹۹۰ رو به افزایش است، اگرچه به نظر می رسد در چند سال گذشته رو به کاهش بوده است. که به احتمال زیاد به دلیل آزمایشات جدیدتر تصویربرداری مانند سی تی اسکن بوده است که توانایی یافتن و تشخیص بیماری را افزایش داده است.

اگر متوجه شوید که در معرض خطر بیشتری هستید، ممکن است احساس غرق شدن کنید. به یاد داشته باشید، داشتن خطر بالا ضمانت نمی کند که شما مبتلا به سرطان خواهید شد، و هنوز هم برخی از عوامل تحت کنترل شما وجود دارد.

شما می توانید در مورد هرگونه تغییر در شیوه زندگی مانند مدیریت وزن، ورزش و تغذیه سالم با پزشک متخصص بهداشت صحبت کنید و از علائم رایج آگاه باشید تا بتوانید در صورت لزوم آن ها را پیگیری کنید.

 

علل و عوامل سرطان کلیه

عوامل خطر سبک زندگی مرتبط با سرطان کلیه

دلایل دقیق سرطان کلیه مشخص نشده است، اما می دانیم که سرطان معمولاً از زمانی شروع می شود که یک سری جهش در یک سلول کلیوی طبیعی آن سلول را به سلول سرطانی تبدیل می کند.

با این حال ، ما چندین عامل خطر برای بیماری پیدا کرده ایم. عوامل خطر ممکن است احتمال ابتلا به سرطان کلیه را افزایش دهد اما لزوماً باعث سرطان نمی شود.

این نکته همچنین حائز اهمیت است که حتی اگر افراد هیچ فاکتور خطری برای ابتلا به این بیماری نداشته باشند، می توانند به سرطان کلیه مبتلا شوند.

برخی عوامل شناخته شده خطر سرطان کلیه شامل موارد زیر می شود:

سن

خطر سرطان کلیه با افزایش سن بیشتر می شود، اگرچه این سرطان ها در افراد در هر سنی و حتی کودکان نیز مشاهده شده است. معمولاً این بیماری بین ۵۰ تا ۷۰ سالگی تشخیص داده می شود.

جنسیت

سرطان کلیه در مردان تقریباً دو برابر زنان شایع است.

نژاد

خطر سرطان کلیه در سیاه پوستان کمی بیشتر از سفید پوستان است.

جغرافیا

سرطان کلیه در بین کسانی که در مناطق شهری زندگی می کنند بیشتر از مناطق روستایی است.

سیگار کشیدن

استعمال دخانیات یک عامل خطرناک برای سرطان کلیه است و افرادی که سیگار می کشند ۵۰ درصد بیشتر در معرض این بیماری هستند. تصور می شود که دلیل ۳۰ درصد سرطان های کلیوی در مردان و ۲۵ درصد در زنان سیگار کشیدن است.

این خطر مربوط به تعداد سال و پاکت های سیگار که فرد سیگاری می کشد و یا تعداد سیگارهایی که روزانه می کشد ضرب در تعداد سالهایی که فرد سیگاری است.

مانند سرطان ریه، خطر ابتلا به سرطان کلیه در هنگام ترک سیگار کاهش می یابد اما می تواند برای مدت طولانی بالا بماند. سرانجام این خطر برای افراد غیر سیگاری در حدود ۱۰ سال پس از ترک کاهش می یابد.

چاقی

افرادی که چاق یا دارای اضافه وزن (دارای شاخص توده بدنی بیش از ۳۰) هستند، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان کلیه هستند و تصور می شود چاقی علت ۱ از ۴ سرطان کلیه است. چاقی منجر به تغییر در سطح هورمون در بدن می شود که می تواند مربوط به این خطر باشد.

داروها

برخی از داروها وجود دارد که به وضوح با سرطان کلیه همراه است، و برخی دیگر که هنوز مطمئن نیستیم خطر وجود دارد یا خیر.

از مدتها قبل یک دسته از داروهای ضد درد با سرطان کلیه در ارتباط بوده است. Phenacetin، مسکنی که زمانی مورد استفاده گسترده قرار می گرفت، به دلیل همین نگرانی در سال ۱۹۸۳ در ایالات متحده ممنوع شد. بنا به این گفته، امروزه افرادی زندگی می کنند که ممکن است از این داروها استفاده کرده باشند، بنابراین لازم است که با پزشک خود در مورد هرگونه مشکل پزشکی که در گذشته داشته اید صحبت کنید.

به نظر می رسد که فنازتین یک عامل خطرناک بسیار مهم برای توسعه بیماری است. یک مطالعه در سال ۱۹۷۹ نشان داد که در استرالیا شیوع سرطان کلیه (در لگن کلیه) ۵۲٪ در زنان و ۳۹٪ در مردان در مدت ۳۰ سال پس از ممنوعیت این دارو درآن کشور کاهش یافته است.

برخی نگرانی ها وجود دارد که داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند Advil (ایبوپروفن) ممکن است خطر را افزایش دهد. همچنین ارتباطی بین مصرف آسپیرین و تیلنول (استومینوفن) و سرطان کلیه مشاهده شده است. تصور می شود این خطرات عمدتاً ناشی از استفاده بیش از حد از این داروهای ضد درد است اما این دلیل مهمی است که از این داروهای آماده فقط در صورت لزوم استفاده شود.

دیورتیک ها یا “قرص های آب” (به خصوص هیدروکلروتیازید) همچنین ممکن است با افزایش خطر ابتلا به سرطان کلیه همراه باشد. در حال حاضر، مشخص نیست که آیا این خطر مربوط به استفاده از این داروها برای درمان فشار خون بالا است و یا به دلیل وجود فشار خون بالا است.

 

مطالعه مقاله زیر به شما توصیه می گردد:

 

سرطان کلیه - تومور کلیه

شرایط پزشکی مرتبط با سرطان کلیه

شرایط پزشکی که با پیشرفت سرطان کلیه همراه بوده عبارتند از:

فشار خون بالا

همانطور که در بالا ذکر شد، مشخص نیست که فشار خون بالا و یا نسبت داروهای مورد استفاده برای درمان این بیماری عامل خطر برای سرطان کلیه می باشد.

تاریخچه لنفوم ها

مشخص نیست که آیا لنفوم ها شخص را مستعد ابتلا به سرطان کلیه می کنند، چه سرطان دارای جهش ژنی در این زمینه باشد و یا اینکه پرتونگاری که برای درمان لنفوم استفاده می شود، عامل خطر را افزایش می دهد.

سرکوب سیستم ایمنی

سیستم ایمنی سرکوب شده، خواه به دلیل داروهای پیوند عضو، اختلالات ایمنی ارثی، بیماریهای اکتسابی مانند HIV / AIDS یا سایر اشکال سرکوب سیستم ایمنی، خطر را افزایش می دهد.

سابقه سرطان تیروئید

به نظر می رسد افرادی که به سرطان تیروئید مبتلا شده اند دو تا هفت برابر بیشتر از همه در معرض ابتلا به سرطان کلیه هستند. هنوز مشخص نیست که آیا سرطان تیروئید (یا درمان آن) نقش مستقیمی دارد و یا اگر نه جهش ژنی مانند آنهایی که در ژنهای سرکوبگر تومور وجود دارد، در خطر هر دو سرطان نقش داشته باشد.

دیابت

خطر ابتلا به سرطان کلیه در مبتلایان به دیابت، بویژه افرادی که با انسولین تحت درمان قرار گرفته اند کمی بیشتر است.

پرتودرمانی برای سرطان دیگر

زنانی که در اثر سرطان دهانه رحم تابش اشعه داشته اند یا مردانی که برای سرطان بیضه تابش اشعه داشته اند، خطر بالایی دارند.

اچ آی وی / ایدز

سرکوب سیستم ایمنی به تنهایی یک عامل خطر برای سرطان کلیه است، اما به نظر می رسد داروهای مورد استفاده در درمان HIV نیز خطر را افزایش می دهد.

بیماری پیشرفته کلیه

افراد مبتلا به نارسایی کلیوی مرحله پیشرفته، به ویژه افرادی که به دیالیز مبتلا هستند، خطر بیشتری دارند.

ابتلا به هپاتیت C مزمن

به تازگی، مشخص شده است که هپاتیت C نیز خطر ابتلا به سرطان کلیه را افزایش می دهد. اکنون توصیه می شود هر کسی که بین سال های ۱۹۴۵ و ۱۹۶۵ متولد شده باشد، آزمایش خون برای غربالگری هپاتیت C انجام دهد، زیرا این بیماری اغلب فاقد علائم است تا اینکه آسیب قابل توجهی ایجاد کند.

سنگ کلیه

سنگ کلیه ممکن است یک عامل خطر در مردان باشد، اما این ارتباط در زنان دیده نشده است.

قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی

بیشترین مواجهه با محیط و مواد شیمیایی که خطر را افزایش می دهند، مربوط به در معرض آن قرار گرفتن به خاطر کار (شغلی) است. برخی از این موارد شامل قرار گرفتن در معرض تری کلر اتیلن (یک حلال ارگانیک است که برای ریختن رنگ از فلزات استفاده می شود)، پرکلورهیلن (مورد استفاده در تمیز کردن خشک و خرد کردن فلزات)، کادمیوم (موجود در باتری های کادمیوم)، آزبست (موجود در ساخت و سازهای قدیمی)، بنزن (موجود در بنزین و یک نگرانی برای کارگران پمپ بنزین) و برخی علف کش ها (در کشاورزی استفاده می شود).

ژنتیک

بیشتر افرادی که به سرطان کلیه مبتلا می شوند سابقه خانوادگی این بیماری را ندارند، اما داشتن سابقه خانوادگی سرطان کلیه خطر شما را افزایش می دهد. داشتن یک رابطه درجه یک با این بیماری (والدین ، خواهر و برادر یا فرزند) خطر را دوچندان می کند، اما اگر خواهر و برادر مبتلا به این بیماری باشد، خطر بیشتر است (همچنین نشانگر یک مؤلفه محیطی). خطر ابتلا به سرطان کلیه در مواردی که بیش از یک نفر از بستگان (حتی بستگان دور) نیز مبتلا به این بیماری باشند، بیشتر است و خصوصاً برای کسانی که سرطان در آن عضو خانواده قبل از ۵۰ سالگی تشخیص داده شده بود و یا بیش از یک سرطان کلیه داشتند.

اگر بیش از یک عضو خانواده مبتلا به سرطان کلیه تشخیص داده شده باشد، یا اگر سرطان در اعضای خانواده در سنین پایین تشخیص داده شده باشد، این احتمال وجود دارد که یکی از سندرم های ژنتیکی زیر توانسته در خانواده شما اجرا شود. اگرچه در حال حاضر، آزمایش ژن در مراحل ابتدایی است. سندرم های ژنتیکی و جهش های ژنتیکی دیگری احتمالاً در آینده کشف می شوند.

علاوه بر سابقه خانوادگی، افرادی که دارای برخی از سندرمهای ژنتیکی هستند، خطر بالایی دارند. تصور می شود که این سندرم ها ۵ تا ۸ درصد از سرطان های کلیوی را شامل می شوند و شامل موارد زیر هستند:

  • سندرم فون هیپل-لینداو: مبتلایان به این سندروم به دلیل جهش در ژن VHL خطر بسیار بالایی از سرطان روشن سلول کلیه دارند (حدود ۴۰ درصد از افراد به این بیماری مبتلا می شوند).
  • سرطان سلول کلیوی ارثی پاپیلاری
  • سرطان سلولهای کلیوی و لیومیوم-کلیوی ارثی
  • سندرم کوودن
  • توبروس اسکلروز

 

مطالعه مقاله زیر به شما توصیه می گردد:

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

Urology Karami

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *