منوی دسته بندی
خوردنی هایی که بیماران کلیوی باید از آنها اجتناب کنند!

خوردنی هایی که بیماران کلیوی باید از آنها اجتناب کنند!

رژیم غذایی بیماری کلیوی

 

کلیه‌های شما اندام‌هایی به شکل لوبیا هستند که بسیاری از وظایف مهم را انجام می‌دهند. آنها مسئول فیلتر کردن خون، دفع مواد زائد از طریق ادرار، تولید هورمون ها، متعادل کردن مواد معدنی و حفظ تعادل مایعات هستند.

عوامل خطر زیادی برای بیماری کلیوی وجود دارد. شایع ترین آنها دیابت کنترل نشده و فشار خون بالا هستند.

الکلیسم، بیماری قلبی، هپاتیت C و HIV نیز از علل بیماری کلیوی هستند.

هنگامی که کلیه ها آسیب می بینند و نمی توانند به درستی کار کنند، مایعات در بدن جمع می شوند و مواد زائد در خون جمع می شوند. با این حال، پرهیز یا محدود کردن برخی مواد غذایی در رژیم غذایی شما ممکن است به کاهش تجمع مواد زائد در خون، بهبود عملکرد کلیه و جلوگیری از آسیب بیشتر کمک کند.

رژیم غذایی و بیماری کلیوی

محدودیت های غذایی بسته به مرحله بیماری کلیوی متفاوت است. به عنوان مثال، افرادی که در مراحل اولیه بیماری مزمن کلیوی هستند، محدودیت های غذایی متفاوتی نسبت به افرادی که در مرحله پایانی بیماری کلیوی یا نارسایی کلیه قرار دارند، خواهند داشت.

افرادی که در مرحله پایانی بیماری کلیوی قرار دارند و به دیالیز نیاز دارند نیز محدودیت های غذایی متفاوتی خواهند داشت. دیالیز نوعی درمان است که آب اضافی را حذف کرده و ضایعات را فیلتر می کند.

اکثر افراد مبتلا به بیماری کلیوی در مراحل پایانی باید از یک رژیم غذایی مناسب برای کلیه پیروی کنند تا از تجمع برخی مواد شیمیایی یا مواد مغذی در خون جلوگیری کنند.

در افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیوی، کلیه ها نمی توانند به اندازه کافی سدیم، پتاسیم یا فسفر اضافی را حذف کنند. در نتیجه، آنها در معرض خطر بالاتر افزایش سطح این مواد معدنی در خون هستند.

رژیم غذایی مناسب کلیه یا رژیم کلیوی معمولاً سدیم را به کمتر از ۲۳۰۰ میلی گرم در روز و همچنین دریافت پتاسیم و فسفر شما را محدود می کند.

جدیدترین دستورالعمل‌های بنیاد ملی کلیه، محدودیت خاصی برای پتاسیم یا فسفر تعیین نمی‌کند.

پتاسیم و فسفر هنوز برای افراد مبتلا به بیماری کلیوی نگران کننده است، اما آنها باید از نزدیک با پزشک یا متخصص تغذیه خود همکاری کنند تا محدودیت های شخصی خود را برای این مواد مغذی تعیین کنند، که معمولاً بر اساس نتایج آزمایشگاهی است.

کلیه های آسیب دیده ممکن است در فیلتر کردن مواد زائد متابولیسم پروتئین نیز مشکل داشته باشند. بنابراین، افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیه در تمام مراحل، به ویژه مراحل ۳ تا ۵، باید میزان پروتئین را در رژیم غذایی خود محدود کنند، مگر اینکه تحت دیالیز باشند.

با این حال، افرادی که در مرحله پایانی بیماری کلیوی هستند که تحت دیالیز قرار می گیرند، نیاز به پروتئین بیشتری دارند.

در اینجا ۱۷ خوراکی وجود دارد که احتمالاً باید در رژیم کلیوی از آنها اجتناب کنید.

۱. نوشابه تیره رنگ

علاوه بر کالری و قندی که نوشابه ها ارائه می کنند، حاوی مواد افزودنی حاوی فسفر، به ویژه نوشابه های تیره هستند.

بسیاری از تولیدکنندگان مواد غذایی و نوشیدنی، فسفر را در طول فرآوری برای افزایش طعم، طولانی‌تر کردن ماندگاری و جلوگیری از تغییر رنگ اضافه می‌کنند.

بدن شما این فسفر اضافه شده را به میزان بیشتری نسبت به فسفر طبیعی، حیوانی یا گیاهی جذب می کند. برخلاف فسفر طبیعی، فسفر به شکل مواد افزودنی به پروتئین متصل نیست. در عوض، به شکل نمک یافت می شود و توسط دستگاه روده بسیار قابل جذب است.

فسفر افزودنی معمولاً در لیست مواد تشکیل دهنده محصول یافت می شود. با این حال، تولیدکنندگان مواد غذایی ملزم به ذکر مقدار دقیق فسفر افزودنی بر روی برچسب مواد غذایی نیستند.

در حالی که محتوای فسفر افزودنی بسته به نوع نوشابه متفاوت است، اعتقاد بر این است که بیشتر نوشابه های تیره رنگ حاوی ۵۰ تا ۱۰۰ میلی گرم در یک وعده ۲۰۰ میلی لیتری هستند.

بر اساس پایگاه داده مواد غذایی وزارت کشاورزی ایالات متحده (USDA)، یک نوشابه کوکاکولا ۱۲ اونسی حاوی ۳۳.۵ میلی گرم فسفر است.

در نتیجه، از مصرف نوشابه ها، به ویژه آنهایی که تیره هستند، باید در رژیم کلیوی اجتناب شود.

خلاصه: در رژیم غذایی کلیوی باید از مصرف نوشابه های تیره رنگ پرهیز کرد، زیرا حاوی فسفر به شکل افزودنی آن است که جذب بدن انسان بسیار بالاست.

 بیمار کلیوی

۲. آووکادو

آووکادو اغلب به دلیل خواص مغذی بسیاری از جمله چربی های مفید برای قلب، فیبر و آنتی اکسیدان ها مورد توجه قرار می گیرد.

در حالی که آووکادو معمولاً یک مکمل سالم به رژیم غذایی است، افرادی که بیماری کلیوی دارند ممکن است نیاز به اجتناب از آن داشته باشند.

این به این دلیل است که آووکادو منبع بسیار غنی از پتاسیم است. یک آووکادو با اندازه متوسط، ۶۹۰ میلی گرم پتاسیم را فراهم می کند.

با کاهش اندازه سهم به یک چهارم آووکادو، افراد مبتلا به بیماری کلیوی همچنان می توانند این غذا را در رژیم غذایی خود بگنجانند و در صورت نیاز پتاسیم را نیز محدود کنند.

اگر به شما گفته شده است که مراقب میزان مصرف پتاسیم خود باشید، باید آووکادو، از جمله گواکامول، در رژیم کلیوی محدود شود یا از آن اجتناب شود. با این حال، به یاد داشته باشید که افراد مختلف نیازهای متفاوتی دارند و رژیم غذایی و اهداف سلامتی شما مهمترین چیزی است که باید در نظر بگیرید.

خلاصه: اگر پزشک یا متخصص تغذیه به شما توصیه کرده است که مصرف پتاسیم خود را کاهش دهید، از مصرف آووکادو در رژیم کلیوی خودداری کنید.

۳. غذاهای کنسرو شده

غذاهای کنسرو شده مانند سوپ، سبزیجات و لوبیا اغلب به دلیل هزینه کم و راحتی خریداری می شوند.

با این حال، بیشتر غذاهای کنسرو شده حاوی مقادیر بالایی سدیم هستند، زیرا نمک به عنوان یک ماده نگهدارنده برای افزایش ماندگاری آن اضافه می شود.

با توجه به میزان سدیم موجود در محصولات کنسرو شده، اغلب توصیه می شود که افراد مبتلا به بیماری کلیوی از مصرف آنها خودداری کنند یا آنها را محدود کنند.

انتخاب انواع کم سدیم یا آنهایی که برچسب «بدون نمک اضافه شده» دارند، معمولاً بهترین است.

علاوه بر این، تخلیه و آبکشی غذاهای کنسرو شده، مانند کنسرو لوبیا و ماهی تن، می تواند محتوای سدیم را ۳۳ تا ۸۰ درصد بسته به محصول کاهش دهد.

خلاصه: غذاهای کنسرو شده اغلب سرشار از سدیم هستند. اجتناب، محدود کردن یا خرید انواع کم سدیم احتمالاً بهترین گزینه برای کاهش مصرف کلی سدیم شما است.

۴. نان سبوس دار

انتخاب نان مناسب می تواند برای افراد مبتلا به بیماری کلیوی گیج کننده باشد.

اغلب برای افراد سالم، نان سبوس دار معمولاً به جای نان آرد سفید تصفیه شده توصیه می شود.

نان سبوس دار ممکن است انتخاب مغذی تری باشد، بیشتر به دلیل محتوای فیبر بالای آن. با این حال، معمولاً برای افراد مبتلا به بیماری کلیوی، نان سفید روی انواع گندم کامل توصیه می شود.

این به دلیل محتوای فسفر و پتاسیم آن است. هر چه سبوس و غلات کامل در نان بیشتر باشد، میزان فسفر و پتاسیم آن بیشتر است.

به عنوان مثال، یک وعده ۳۰ گرم نان سبوس دار حاوی حدود ۵۷ میلی گرم فسفر و ۶۹ میلی گرم پتاسیم است. در مقایسه، نان سفید تنها حاوی ۲۸ میلی گرم فسفر و پتاسیم است.

خوردن یک تکه نان سبوس دار به جای دو تکه می تواند به کاهش دریافت پتاسیم و فسفر شما کمک کند بدون اینکه مجبور باشید نان سبوس دار را به طور کامل کنار بگذارید.

توجه داشته باشید که اکثر نان ها و محصولات نان، صرف نظر از اینکه سفید یا گندم کامل هستند، حاوی مقادیر نسبتاً بالایی سدیم نیز هستند.

بهتر است برچسب های تغذیه انواع نان را با هم مقایسه کنید، در صورت امکان گزینه ای با سدیم کمتر انتخاب کنید و اندازه وعده های خود را کنترل کنید.

خلاصه: نان سفید معمولاً به دلیل سطوح پایین فسفر و پتاسیم در رژیم غذایی کلیوی، به جای نان گندم کامل توصیه می شود. همه نان ها حاوی سدیم هستند، بنابراین بهتر است برچسب های مواد غذایی را با هم مقایسه کنید و نوع کم سدیم را انتخاب کنید.

۵. برنج قهوه ای

مانند نان سبوس دار، برنج قهوه ای نیز غلات کاملی است که نسبت به برنج سفید خود دارای پتاسیم و فسفر بیشتری است.

یک فنجان برنج قهوه ای پخته شده حاوی ۱۵۰ میلی گرم فسفر و ۱۵۴ میلی گرم پتاسیم است، در حالی که ۱ فنجان برنج سفید پخته تنها حاوی ۶۹ میلی گرم فسفر و ۵۴ میلی گرم پتاسیم است.

ممکن است بتوانید برنج قهوه‌ای را در رژیم غذایی کلیوی بگنجانید، اما تنها در صورتی که برنج قهوه‌ای با سایر غذاها کنترل شده و متعادل باشد تا از مصرف بیش از حد روزانه پتاسیم و فسفر جلوگیری شود.

بلغور، گندم سیاه، جو مروارید و کوسکوس دانه های مغذی و دارای فسفر کمتری هستند که می توانند جایگزین خوبی برای برنج قهوه ای باشند.

خلاصه: برنج قهوه‌ای دارای محتوای بالایی از فسفر و پتاسیم است و احتمالاً باید در رژیم غذایی کلیوی کنترل یا محدود شود. برنج سفید، بلغور، گندم سیاه و کوسکوس همگی جایگزین های خوبی هستند.

 بیماری مزمن کلیه

۶. موز

موز به دلیل محتوای بالای پتاسیم شناخته شده است. در حالی که آنها به طور طبیعی سدیم کمی دارند، ۱ موز متوسط ​​۴۲۲ میلی گرم پتاسیم فراهم می کند.

اگر به شما دستور داده شده است که مصرف پتاسیم خود را محدود کنید، اگر موز یک غذای اصلی روزانه باشد، ممکن است انجام این کار دشوار باشد.

متأسفانه، بسیاری از میوه های استوایی دیگر نیز محتوای پتاسیم بالایی دارند.

با این حال، آناناس حاوی پتاسیم بسیار کمتری نسبت به سایر میوه‌های استوایی است و می‌تواند جایگزین مناسب‌تر و در عین حال خوشمزه‌تری باشد.

خلاصه: موز منبع غنی پتاسیم است و ممکن است نیاز باشد در رژیم غذایی کلیوی محدود شود. آناناس میوه‌ای است که کلیه‌ها را دوست دارد، زیرا حاوی پتاسیم بسیار کمتری نسبت به سایر میوه‌های استوایی است.

۷. لبنیات

لبنیات سرشار از ویتامین ها و مواد مغذی مختلف است. آنها همچنین منبع طبیعی فسفر و پتاسیم و منبع خوبی از پروتئین هستند.

به عنوان مثال، ۱ فنجان (۲۴۰ میلی لیتر) شیر کامل، ۲۲۲ میلی گرم فسفر و ۳۴۹ میلی گرم پتاسیم را فراهم می کند.

با این حال، مصرف بیش از حد لبنیات، همراه با سایر غذاهای غنی از فسفر، می تواند برای سلامت استخوان در افراد مبتلا به بیماری کلیوی مضر باشد.

این ممکن است شگفت‌انگیز به نظر برسد، زیرا شیر و لبنیات اغلب برای تقویت استخوان‌ها و سلامت عضلات توصیه می‌شوند.

با این حال، هنگامی که کلیه ها آسیب می بینند، مصرف بیش از حد فسفر می تواند باعث تجمع فسفر در خون شود که می تواند کلسیم را از استخوان های شما بکشد. این می تواند استخوان های شما را در طول زمان نازک و ضعیف کند و خطر شکستگی یا شکستگی استخوان را افزایش دهد.

لبنیات نیز سرشار از پروتئین هستند. یک فنجان (۲۴۰ میلی لیتر) شیر کامل حدود ۸ گرم پروتئین (۲۰) فراهم می کند.

ممکن است محدود کردن مصرف لبنیات برای جلوگیری از تجمع ضایعات پروتئین در خون مهم باشد.

جایگزین های لبنی مانند شیر برنج غنی نشده و شیر بادام نسبت به شیر گاو دارای پتاسیم، فسفر و پروتئین بسیار پایین تری هستند و در حین رژیم کلیوی، جایگزین خوبی برای شیر می شوند.

خلاصه: محصولات لبنی حاوی مقادیر زیادی فسفر، پتاسیم و پروتئین هستند و باید در رژیم غذایی کلیوی محدود شوند. علیرغم محتوای کلسیم بالای شیر، محتوای فسفر آن ممکن است استخوان‌ها را در افراد مبتلا به بیماری کلیوی ضعیف کند.

۸. پرتقال و آب پرتقال

در حالی که پرتقال و آب پرتقال به دلیل محتوای ویتامین C خود بسیار شناخته شده هستند، اما منابع غنی پتاسیم نیز هستند.

یک پرتقال بزرگ (۱۸۴ گرم) ۳۳۳ میلی گرم پتاسیم دارد. علاوه بر این، ۴۷۳ میلی گرم پتاسیم در ۱ فنجان (۲۴۰ میلی لیتر) آب پرتقال وجود دارد.

با توجه به محتوای پتاسیم، پرتقال و آب پرتقال احتمالاً باید از رژیم غذایی کلیوی خودداری یا محدود شود.

انگور، سیب و زغال اخته و همچنین آب مربوط به آنها، همگی جایگزین های خوبی برای پرتقال و آب پرتقال هستند، زیرا محتوای پتاسیم کمتری دارند.

خلاصه: پرتقال و آب پرتقال سرشار از پتاسیم هستند و باید در رژیم غذایی کلیوی محدود شوند. به جای آن انگور، سیب، زغال اخته یا آب آنها را امتحان کنید.

۹. گوشت های فرآوری شده

گوشت های فرآوری شده از دیرباز با بیماری های مزمن مرتبط بوده اند و عموماً به دلیل محتویات نگهدارنده آنها ناسالم در نظر گرفته می شوند.

گوشت های فرآوری شده به گوشت هایی گفته می شود که نمک، خشک، پخته شده یا کنسرو شده اند.

برخی از نمونه ها عبارتند از هات داگ، بیکن، پپرونی، جرکی و سوسیس.

گوشت های فرآوری شده معمولاً حاوی مقادیر زیادی نمک هستند که بیشتر برای بهبود طعم و مزه و حفظ طعم است.

بنابراین، اگر گوشت های فرآوری شده در رژیم غذایی شما به وفور وجود داشته باشد، ممکن است سخت باشد که میزان سدیم دریافتی روزانه خود را به کمتر از ۲۳۰۰ میلی گرم نگه دارید.

علاوه بر این، گوشت های فرآوری شده دارای پروتئین بالایی هستند.

اگر به شما گفته شده است که مصرف پروتئین خود را کنترل کنید، به همین دلیل نیز مهم است که گوشت های فرآوری شده را محدود کنید.

خلاصه: گوشت های فرآوری شده سرشار از نمک و پروتئین هستند و باید در رژیم غذایی کلیوی در حد اعتدال مصرف شوند.

۱۰. ترشی، زیتون و ذائقه

ترشی ها و زیتون های فرآوری شده همگی نمونه هایی از غذاهای آماده یا ترشی هستند.

معمولاً در طی فرآیند پخت یا ترشی به مقدار زیادی نمک اضافه می شود.

به عنوان مثال، یک نیزه ترشی می تواند بیش از ۳۰۰ میلی گرم سدیم داشته باشد. به همین ترتیب، ۲۴۴ میلی گرم سدیم در ۲ قاشق غذاخوری ترشی شیرین وجود دارد.

زیتون‌های فرآوری‌شده نیز معمولاً شور هستند، زیرا برای طعم کمتر تلخ، پخته و تخمیر می‌شوند. پنج زیتون ترشی سبز حدود ۱۹۵ میلی گرم سدیم را فراهم می کند که بخش قابل توجهی از مقدار روزانه آن تنها در یک وعده کوچک است.

بسیاری از خواربارفروشی ها انواع کم سدیم ترشی و زیتون را  می فروشند که حاوی سدیم کمتری نسبت به همتایان سنتی خود هستند.

با این حال، حتی گزینه‌های کاهش‌یافته سدیم همچنان می‌توانند سرشار از سدیم باشند، بنابراین شما همچنان بایستی مراقب وعده‌هایتان باشید.

خلاصه: ترشی ها و زیتون های فرآوری شده حاوی مقدار زیادی سدیم هستند و باید در رژیم غذایی کلیوی محدود شوند.

۱۱. زردآلو

زردآلو سرشار از ویتامین C، ویتامین A و فیبر است.

آنها همچنین سرشار از پتاسیم هستند. یک فنجان زردآلو تازه ۴۲۷ میلی گرم پتاسیم فراهم می کند.

علاوه بر این، محتوای پتاسیم حتی بیشتر در زردآلوی خشک شده است. یک فنجان زردآلو خشک بیش از ۱۵۰۰ میلی گرم پتاسیم فراهم می کند.

این بدان معناست که تنها یک فنجان زردآلو خشک ۷۵ درصد از محدودیت ۲۰۰۰ میلی گرمی پتاسیم کم را تامین می کند.

بهتر است از زردآلو و مهمتر از همه زردآلو خشک در رژیم کلیوی خودداری کنید.

خلاصه: زردآلو یک غذای پر پتاسیم است که باید در رژیم کلیوی از مصرف آن اجتناب کرد. آنها بیش از ۴۰۰ میلی گرم در هر ۱ فنجان خام و بیش از ۱۵۰۰ میلی گرم در هر ۱ فنجان خشک ارائه می دهند.

۱۲. سیب زمینی

سیب زمینی ها سبزیجات غنی از پتاسیم هستند.

فقط یک سیب زمینی پخته شده متوسط ​​(۱۵۶ گرم) حاوی ۶۱۰ میلی گرم پتاسیم است.

خوشبختانه، برخی از غذاهای پر پتاسیم، از جمله سیب زمینی، را می توان خیس کرد یا آبشویی کرد تا محتوای پتاسیم آنها کاهش یابد.

برش سیب زمینی ها به قطعات کوچک و نازک و جوشاندن آنها به مدت حداقل ۱۰ دقیقه می تواند محتوای پتاسیم را حدود ۵۰٪ کاهش دهد.

ثابت شده است که سیب‌زمینی‌هایی که حداقل ۴ ساعت قبل از پختن در آب خیس می‌شوند، حتی محتوای پتاسیم کمتری نسبت به سیب‌زمینی‌هایی دارند که قبل از پختن خیس نشده‌اند.

این روش به لیچینگ پتاسیم یا روش دوبار پخت معروف است.

اگرچه دوبار پختن سیب زمینی محتوای پتاسیم را کاهش می دهد، مهم است که به یاد داشته باشید که محتوای پتاسیم آنها با این روش از بین نمی رود.

مقادیر قابل توجهی پتاسیم هنوز هم می تواند در سیب زمینی های دو پخته وجود داشته باشد، بنابراین بهتر است برای کنترل میزان پتاسیم، کنترل سهم را تمرین کنید.

خلاصه: سیب زمینی ها سبزیجاتی با پتاسیم بالا هستند. آب پز کردن یا دوبار پختن سیب زمینی می تواند میزان پتاسیم آن را تا حدود ۵۰ درصد کاهش دهد.

 نارسایی کلیه

۱۳. گوجه فرنگی

گوجه فرنگی یکی دیگر از میوه های پر پتاسیم است که ممکن است با دستورالعمل های رژیم کلیوی مطابقت نداشته باشد.

آنها را می توان به صورت خام یا خورشتی سرو کرد و اغلب برای تهیه سس استفاده می شود.

فقط یک فنجان سس گوجه فرنگی می تواند بیش از ۹۰۰ میلی گرم پتاسیم داشته باشد.

متأسفانه برای کسانی که رژیم کلیوی دارند، گوجه فرنگی معمولاً در بسیاری از غذاها استفاده می شود.

انتخاب یک جایگزین با محتوای پتاسیم کمتر تا حد زیادی به ترجیحات طعمی شما بستگی دارد. با این حال، تعویض سس گوجه فرنگی با سس فلفل قرمز بوداده می تواند به همان اندازه خوشمزه باشد و پتاسیم کمتری در هر وعده تامین کند.

خلاصه: گوجه فرنگی یکی دیگر از میوه های پر پتاسیم است که احتمالاً باید در رژیم غذایی کلیوی محدود شود.

۱۴. غذاهای بسته بندی شده، فوری و از پیش آماده شده

غذاهای فرآوری شده می توانند جزء اصلی سدیم در رژیم غذایی باشند.

در میان این غذاها، وعده های غذایی بسته بندی شده، فوری و از پیش آماده شده معمولاً بیشترین فرآوری را دارند و بنابراین حاوی بیشترین سدیم هستند.

به عنوان مثال می توان به پیتزای یخ زده، غذاهای مایکروویو و نودل های فوری اشاره کرد.

اگر به طور منظم از غذاهای بسیار فرآوری شده استفاده می کنید، نگه داشتن سدیم مصرفی به ۲۳۰۰ میلی گرم در روز ممکن است دشوار باشد.

غذاهای به شدت فرآوری شده نه تنها حاوی مقدار زیادی سدیم هستند، بلکه معمولاً فاقد مواد مغذی هستند.

خلاصه: وعده های غذایی بسته بندی شده، فوری و از پیش آماده، اقلام بسیار فرآوری شده ای هستند که می توانند حاوی مقادیر بسیار زیادی سدیم و فاقد مواد مغذی باشند. بهتر است این غذاها را در رژیم کلیوی محدود کنید.

۱۵. چغندر، اسفناج و چغندر

شاتوت ، اسفناج و چغندر سبزیجات برگ سبزی هستند که حاوی مقادیر زیادی مواد مغذی و مواد معدنی مختلف از جمله پتاسیم هستند.

وقتی به صورت خام سرو می شود، مقدار پتاسیم بین ۱۴۰ تا ۲۹۰ میلی گرم در هر فنجان متغیر است. در حالی که سبزیجات برگدار هنگام پختن به اندازه کوچکتری تقسیم می شوند، محتوای پتاسیم یکسان باقی می ماند.

به عنوان مثال، نصف فنجان اسفناج خام هنگام پخت به حدود ۱ قاشق غذاخوری کوچک می شود. بنابراین، خوردن نصف فنجان اسفناج پخته حاوی مقدار بسیار بیشتری پتاسیم نسبت به نصف فنجان اسفناج خام است.

چغندر، اسفناج و چغندر خام به سبزی های پخته ترجیح داده می شود تا از پتاسیم زیاد جلوگیری شود.

با این حال، مصرف این غذاها را تعدیل کنید، زیرا آنها همچنین سرشار از اگزالات هستند. در میان افراد حساس، اگزالات می تواند خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش دهد.

سنگ کلیه ممکن است به بافت کلیه آسیب بیشتری وارد کند و عملکرد کلیه را کاهش دهد.

خلاصه: سبزیجات برگ‌دار مانند برگ چغندر، اسفناج و سبزی چغندر سرشار از پتاسیم هستند، به خصوص زمانی که به صورت پخته سرو شوند. اگرچه اندازه سرو آنها هنگام پختن کوچکتر می شود، محتوای پتاسیم آنها ثابت می ماند.

۱۶. خرما، کشمش و آلو

خرما، کشمش و آلو از میوه های خشک رایج هستند.

وقتی میوه ها خشک می شوند، تمام مواد مغذی آن ها از جمله پتاسیم غلیظ می شود.

به عنوان مثال، ۱ فنجان آلو ۱۲۷۴ میلی گرم پتاسیم را فراهم می کند، که تقریباً ۵ برابر مقدار پتاسیم موجود در ۱ فنجان آلو، همتای خام آن است.

علاوه بر این، فقط ۴ خرما ۶۶۸ میلی گرم پتاسیم را تامین می کند.

با توجه به مقدار بالای پتاسیم در این میوه های خشک معمولی، بهتر است در حالی که رژیم کلیوی دارید، بدون آنها مصرف کنید تا مطمئن شوید که سطح پتاسیم شما مطلوب باقی می ماند.

خلاصه: هنگامی که میوه ها خشک می شوند، مواد مغذی متمرکز می شوند. بنابراین، محتوای پتاسیم میوه‌های خشک از جمله خرما، آلو خشک و کشمش بسیار بالاست و باید از مصرف آن در رژیم غذایی کلیوی اجتناب شود.

۱۷. چوب شور، چیپس و کراکر

غذاهای آماده مانند چوب شور، چیپس و کراکر فاقد مواد مغذی و نمک نسبتاً بالایی هستند.

همچنین، خوردن بیش از اندازه توصیه شده این غذاها آسان است، که اغلب منجر به مصرف نمک حتی بیشتر از آنچه در نظر گرفته شده است.

علاوه بر این، اگر چیپس از سیب زمینی تهیه شود، مقدار قابل توجهی پتاسیم نیز خواهد داشت.

خلاصه: چوب شور، چیپس و کراکر به راحتی در بخش های بزرگ مصرف می شوند و معمولا حاوی مقادیر زیادی نمک هستند. علاوه بر این، چیپس های ساخته شده از سیب زمینی، مقدار قابل توجهی پتاسیم را تامین می کنند.

خط پایین

اگر به بیماری کلیوی مبتلا هستید، کاهش مصرف پتاسیم، فسفر و سدیم می تواند جنبه مهمی برای مدیریت این بیماری باشد.

غذاهای با سدیم بالا، پتاسیم بالا و فسفر بالا که در بالا ذکر شد احتمالاً بهتر است محدود یا اجتناب شود.

محدودیت های غذایی و توصیه های دریافت مواد مغذی بر اساس شدت آسیب کلیوی شما متفاوت است.

پیروی از یک رژیم کلیوی می تواند گاهی دلهره آور و کمی محدود کننده به نظر برسد. با این حال، کار با یک متخصص مراقبت های بهداشتی و متخصص تغذیه کلیه می تواند به شما در طراحی یک رژیم غذایی کلیوی خاص برای نیازهای فردی شما کمک کند.

 

برگرفته از: Foods to Avoid or Limit If You Have Bad Kidneys

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

Urology Karami

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *