منوی دسته بندی
۵ مورد از متداول ترین آزمایشات اورولوژی

۵ مورد از متداول ترین آزمایشات اورولوژی

5 مورد از متداول ترین آزمایشات اورولوژی در تشخیص بیماری، ناباروری و اختلال نعوظ

هنگامی که احساس ناراحتی در دستگاه تناسلی و مجاری ادراری می کنید اولین گام قرار ملاقات با یک متخصص اورولوژی می باشد در حالی که می دانید این چیزی است که شما نمی توانید از آن اجتناب کنید .

به طور کلی، آزمایشات ارولوژی بسیار ساده هستند و گاهی اوقات ممکن است که فیزیکی نیز باشند . این که آیا شما در معرض عفونت یا مشکلی با پروستات هستید یا خیر میتواند با ۵ ابزار تشخیصی معمول که در دفتر اورولوژیست و یا آزمایشگاه ها وجود دارد تشخیص داده شود .

۱- آزمون فیزیکی

اگر فکر می کنید ممکن است عفونت مجاری ادراری داشته باشید یا نارسایی نعوظ را تجربه می کنید، متخصص اورولوژیست شما را با مجموعه ای از سوالات برای ارزیابی علائم، سلامت جسمی، سابقه پزشکی و هر نوع دارویی که مصرف می کنید مواجه می کند .

این سوالات منجر به بررسی و معاینه فیزیکی کلیه کلیه ها، حالب و مثانه می شود (در صورت داشتن مسائل دستگاه ادراری) یا بررسی آلت تناسلی و بیضه (اگر اختلال نعوظ یا سایر علائم مربوط به آلت تناسلی و یا بیضه ها دارید .)

سایر معاینات فیزیکی شامل امتحان دیجیتال رکتال (DRE) است که به صورت دستی غده پروستات را ارزیابی می کند. این کار با استفاده از یک انگشت پوشیده شده و با وارد نمودن انگشت به داخل مقعد انجام می شود. با انجام این کار، اورولوژیست می تواند اندازه پروستات را احساس کند، سفتی آن را ارزیابی می کند و هر گره غیر طبیعی که ممکن است وجود داشته باشد را تشخیص دهد.

۲- تست خون

اورولوژیست ها بر روی چندین آزمایش خون تکیه می کنند تا به تعیین سلامت سیستم ادراری کمک کنند یا به طور دقیقتر علل اختلال نعوظ مرد و ناباروری مردان را مشخص کنند. برخی از آنها عبارتند از :

  •  آزمایشات ضد انسداد پروستات (PSA) میتواند در تشخیص سرطان پروستات یا التهاب غیر سرطانی پروستات کمک کند. PSA پروتئینی است که از غده پروستات آزاد می شود که می تواند هر زمان التهاب ایجاد کند.
  •  آزمایشات کراتین و نیترات اوره خون (BUN) به بررسی عملکرد کلیه کمک می کند. سطح بالای کراتین در خون ممکن است به این معنی باشد که کلیه ها به درستی عمل نمی کنند. نسبت کراتین به BUN اغلب برای کمک به تشخیص شرایطی که باعث تغییر جریان خون به کلیه ها می شود، مانند کم آبی یا نارسایی و گرفتگی قلب.
  •  آزمایشات تستوسترون در بررسی سطح تستوسترون در خون در هنگام ارزیابی اختلال نعوظ مرد و زن مهم است. برای ارزیابی ناباروری، برخی دیگر آزمایش خون ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

۳- آزمایشات ادرار

برای کمک به تشخیص علت علائم شما، متخصص اورولوژیست می تواند دستورالعمل های مختلفی از آزمایش های تجزیه و تحلیل ادرار را تجویز و اقدام کند. در میان آنها:

  • یک آزمایش ادرار در مطب اورولوژیست انجام می شود و شما نیاز به یک لیوان استریل ادرار دارید. این تست میتواند باکتری، سلولهای خونی و سایر مواد دیگر را تشخیص دهد. باکتری ها، گلبول های سفید و نیتریت ها اشاره به عفونت مجاری ادراری می کنند. سطح بالای گلوکز ممکن است در جهت دیابت باشد. بیلیروبین ، گلبول های قرمز و سطح بالای پروتئین ممکن است نشانه اولیه بیماری کلیوی باشد.
  • کشت ادرار برای دیدن اینکه آیا یک باکتری در نمونه ادرار وجود دارد استفاده می شود. آزمايش در آزمايشگاه برای جداسازی انواع باکتری ايجاد کننده عفونت انجام می شود. تست حساسیت بر روی رشد بذر و کشت انجام می شود تا ببینید کدام یک از آنتی بیوتیک ها به از بین بردن باکتری ها جهت پاک شدن عفونت کمک می کند .
  • آزمایشات ادرار ۲۴ ساعته تمام ادرار را که در مدت ۲۴ ساعت از شما خارج می شود را جهت بررسی اینکه آیا موادی مانند سدیم، پتاسیم، پروتئین ها و هورمون ها در محدوده طبیعی افراد مبتلا به کلیه های سالم هستند، جمع آوری می کنند. نتایج آزمایش ممکن است نشان دهنده بیماری کلیوی ، لوپوس ، دیابت یا نتایجی در دوران بارداری باشد.

۴- سونوگرافی ، اشعه ایکس و سایر تکنیک های تصویربرداری

هنگامی که مشکل به راحتی قابل مشاهده نیست، تکنیک های تصویربرداری مختلفی وجود دارد که ما می توانیم برای کمک به درک بهتر عملکرد بدن انسان از آنها استفاده کنیم.

سونوگرافی یک ابزار تصویربرداری است که اغلب در دفتر اورولوژیست استفاده می شود. با استفاده از سونوگرافی با فرکانس بالا، دستگاه می تواند مشکلات مربوط به کلیه ها، مثانه، بیضه ها و غده پروستات (از جمله تومور، کیست، سنگ، بزرگ شدن کلیه و حرکت غیر طبیعی مثانه یا حالب) را تشخیص دهد.

برای تشخیص شرایط دستگاه ادراری انواع مختلف اشعه ایکس ممکن است دستور داده شود. این می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • اشعه ایکس کلیه ، حالب و مثانه (KUB) برای ارزیابی علل درد شکم یا ارزیابی ساختارها و ارگان های سیستم ادراری.
  • X-ray pyelogram in vivo (IVP) که در آن رنگ را به جریان خون تزریق می کند تا به تعیین ساختار کمک کند و به تشخیص اختلالات دستگاه ادراری کمک کند.
  • اشعه ایکس Cystourethrogram (VCUG) در وضعیتی که مثانه پر و خالی می باشد و قادر به بررسی مثانه و مجرای ادرار می باشد.

هنگامی که یک تصویربرداری حساس تر مورد نیاز است، تکنیک به نام توموگرافی کامپیوتری (که به عنوان یک سیتی اسکن شناخته می شود) می تواند به تشخیص اختلالات اورولوژی مانند سنگ ها، تومورها و کیست ها کمک کند.

نوع دیگری از روش اکتشافی، سیستوسکوپی است. این روش مقداری داخلی تر است و با استفاده از یک بی حس کننده موضعی برای بی حس کردن مجرای ادراری جهت وارد کردن یک ابزار کوچک مانند تلسکوپ به مثانه استفاده می شود. این روش می تواند با استفاده از تصویربرداری ، تومورها و سایر اختلالات دیواره مثانه را شناسایی کند.

۵- تحلیل اسپرم

در موارد ناباروری مردان ، سمینوگرام (تجزیه و تحلیل اسپرم) به عنوان اولین گام انجام می شود. برای این کار اورولوژیست از شما میخواهد تا نمونه ای را جهت تجزیه و تحلیل تهیه و آماده کنید. سپس نمونه به آزمایشگاه فرستاده می شود که تکنسین آن را برای وجود اسپرم و همچنین حرکت و کیفیت اسپرم ارزیابی می کند.
این آزمایش همچنین پس از وازکتومی انجام می شود تا تعیین کند که آیا اسپرم سالم و موفق از انزال خارج شده است یا خیر.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

Urology Karami

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *