منوی دسته بندی
اسپرم چه مدت بعد از انزال زنده می ماند؟

اسپرم چه مدت بعد از انزال زنده می ماند؟

مدت زمان زنده ماندن اسپرم

مدت زنده ماندن اسپرم ها

مدت زمانی که اسپرم می تواند زنده بماند از چند روز تا چند سال متغیر است. این به عوامل مختلفی بستگی دارد، مانند محل انزال، نحوه ذخیره آن و سرعت خشک شدن آن.

اگر روشی مانند تلقیح داخل رحمی (IUI) یا لقاح آزمایشگاهی (IVF) انجام می دهید، به خاطر داشته باشید که اسپرم می تواند تا ۷۲ ساعت در انکوباتور دوام بیاورد. اسپرم منجمد ممکن است برای سال ها دوام بیاورد، مشروط بر اینکه در یک محیط کنترل شده به درستی رها شود.

اسپرمی که به داخل یک زن انزال می‌شود می‌تواند به مدت ۵ روز در داخل رحم زندگی کند. به همین دلیل است که در صورت داشتن رابطه جنسی محافظت نشده در دوران قاعدگی امکان بارداری وجود دارد. اگر مدت کوتاهی پس از اتمام قاعدگی تخمک گذاری کنید، ممکن است اسپرم هنوز زنده باشد و بتواند تخمک را بارور کند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر مطالعه مقاله زیر پیشنهاد می گردد: آیا در صورت داشتن رابطه جنسی در پریود می توانید باردار شوید؟

در ادامه همراه ما باشید تا در مورد طول عمر اسپرم و همچنین حرکت اسپرم بیشتر بدانید. همچنین دریابید که کدام گفته ها در مورد اسپرم و بارداری درست و کدام نادرست است.

در صورت وجود مایع منی در نزدیکی واژن آیا می توانید باردار شوید؟

بله، اگر اسپرم نزدیک واژن باشد و خشک نشده باشد، می توانید باردار شوید. شاید شنیده باشید که اکسیژن اسپرم را می کشد. این گفته درست نیست و اسپرم می تواند تا زمانی که خشک شود حرکت کند.

به عنوان مثال، ممکن است فکر کنید در صورت داشتن رابطه مقعدی محافظت نشده در خطر بارداری قرار نخواهید داشت. با این حال، اسپرم تازه ممکن است نشت کند و نزدیک دهانه واژن بماند. اگر مرطوب بماند، می تواند راه خود را از طریق واژن و از طریق دهانه رحم وارد رحم کند تا تخمک را بارور کند.

در حالی که این سناریو امکان پذیر است، اما احتمال وقوع آن بسیار کم است و وجود ندارد.

انزال در وان

اگر مردی در وان آب گرم انزال کند آیا می توانید باردار شوید؟

اگر اسپرم مجبور شود از طریق آب وارد بدن زن شود، احتمال اینکه حاملگی اتفاق بیفتد بسیار بعید است.

در سناریوی جکوزی، دمای آب یا مواد شیمیایی اسپرم را در چند ثانیه از بین می برد.

در یک وان حمام پر از آب گرم ساده، اسپرم ممکن است تا چند دقیقه زنده بماند. با این حال، پس از عبور از آن همه آب، باید به سرعت وارد واژن شود. سپس باید از دهانه رحم عبور کند و سپس وارد رحم شود.

باردار شدن در این حالت بسیار بعید و غیرممکن است.

آیا اسپرم کش اسپرم را از بین می برد؟

اسپرم کش ها نوعی ضد بارداری هستند که می توانید با یا بدون کاندوم استفاده کنید. آنها به اشکال مختلف وجود دارند، از جمله:

  • کرم
  • ژل
  • فوم
  • شیاف

اسپرم کش ها اسپرم را از بین نمی برند. در عوض، آنها حرکت منی را متوقف می کنند، که باعث کاهش تحرک اسپرم می شود. زن آن را در نزدیکی دهانه رحم خود قرار می دهد تا اسپرم نتواند وارد رحم شود.

هنگامی که از اسپرم کش به طور صحیح و مداوم همراه با کاندوم مردانه استفاده می کنید، ۹۸ درصد موثر است. با استفاده معمولی، ۸۵ درصد موثر است. کاندوم های زنانه با اسپرم کش ها ۷۰ تا ۹۰ درصد موثر هستند.

بدون کاندوم، اسپرم کش به عنوان یک روش موثر کنترل بارداری در نظر گرفته نمی شود زیرا معمولاً در حدود ۲۸ درصد مواقع برای جلوگیری از بارداری شکست می خورد. حتی در صورت استفاده صحیح و مداوم، اسپرم کش به تنهایی تنها ۸۲ درصد موثر است.

نقش تحرک اسپرم بر باروری

تحرک اسپرم چه نقشی در بارداری دارد؟

هنگامی که انزال در حین مقاربت اتفاق می افتد، اسپرم از واژن از طریق دهانه رحم و به داخل رحم حرکت می کند. از آنجا، انقباضات رحم به کشیدن اسپرم به سمت لوله های فالوپ کمک می کند.

اولین اسپرم ممکن است در عرض چند دقیقه وارد لوله های شما شود. هر چه به تخمک گذاری نزدیک تر باشید، سفر برای اسپرم آسان تر می شود.

برای اینکه بارداری اتفاق بیفتد، مخاط دهانه رحم شما باید مطلوب باشد. مخاطی که غلظت آن سفیده تخم مرغ باشد بهترین است. اگر مخاط دهانه رحم شما غلیظ یا خشک باشد، سفر بسیار دشوارتر است.

بسیاری از زوج ها هنگام تلاش برای باردار شدن نگران تعداد اسپرم هستند، اما این تنها بخشی از معادله باروری مردان است.

اصطلاح “حرکت اسپرم” به توانایی اسپرم در شنا کردن به روش صحیح اشاره دارد. حرکت ممکن است به اندازه تعداد اسپرم در زمان بارداری اهمیت داشته باشد. اگر اسپرم نتواند به تخمک سفر کند، حاملگی اتفاق نخواهد افتاد.

چندین چیز ممکن است بر حرکت اسپرم مردان تأثیر بگذارد، از جمله:

  • سطوح استرس
  • گرمای بیش از حد
  • داروهای خاص
  • رژیم غذایی ضعیف

اگر تحرک یکی از عوامل ناباروری مردان باشد، چندین گزینه وجود دارد که زوج ها می توانند بررسی کنند. تلقیح داخل رحمی (IUI) مستقیماً اسپرم را در داخل رحم زن قرار می دهد تا نیازی به شنا کردن از واژن از طریق دهانه رحم نداشته باشد.

با لقاح آزمایشگاهی (IVF)، اسپرم برای لقاح در آزمایشگاه به تخمک وارد می شود و سپس در داخل رحم زن قرار می گیرد.

گاهی اوقات پزشکان روشی را انجام می دهند که به آن تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم (ICSI) می گویند، جایی که اسپرم به عنوان بخشی از روش IVF به تخمک تزریق می شود.

اسپرم فریز شده

نقش فریز اسپرم در IUI و IVF چیست؟

شما می توانید از اسپرم تازه یا فریز شده با IUI و IVF استفاده کنید. ممکن است به دلایل مختلفی از جمله استفاده از اسپرم اهداکننده و حفظ باروری برای مردان مبتلا به سرطان استفاده از اسپرم منجمد را برای این روش‌ها انتخاب کنید.

طبق گفته منابع معتبر، ذوب شدن اسپرم به سادگی ۳۰ دقیقه صبر کردن برای رسیدن به دمای اتاق است. از آنجا، اسپرم باید در دست یا زیر بازو تا دمای بدن گرم شود. هنگامی که اسپرم ذوب شد، نمی توان آن را دوباره فریز کرد.

در حالی که اسپرم فریز شده می تواند برای مدت طولانی دوام بیاورد، برخی معتقدند که یکپارچگی آن ممکن است پس از ذوب شدن به خطر بیفتد. با این حال، مطالعات نشان می دهد که اسپرم منجمد ممکن است به همان اندازه اسپرم تازه در بارداری موثر باشد، حداقل در هنگام استفاده از IVF و ICSI.

چشم انداز

مدت عمر اسپرم بستگی به شرایطی دارد که در معرض آن قرار می گیرد. بسیاری از افسانه هایی که درباره باردار شدن در وان آب گرم یا روی سطوح شنیده اید، قابل قبول نیستند.

گفته می شود، اسپرم زمانی که مرطوب نگه داشته شود، بیشتر عمر می کند. احتمال بارداری وجود دارد، اما بعید است، حتی اگر اسپرم در نزدیکی دهانه واژن انزال شود. اگر در داخل واژن انزال شود، ممکن است فقط چند دقیقه طول بکشد تا به تخمک برود.

 

ترجمه شده از : How Long Can Sperm Survive After Ejaculation

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

Urology Karami

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *