منوی دسته بندی
تعداد طبیعی اسپرم چیست؟

تعداد طبیعی اسپرم چیست؟

تعداد نرمال اسپرم چیست؟

تعداد و میزان اسپرم نرمال در مردان برای باروری چقدر است؟

آزمایش مایع منی تعداد، شکل و تحرک اسپرم را برای بررسی ناباروری فاکتور مردانه و ارزیابی کیفیت اسپرم تجزیه و تحلیل می کند. شما می توانید تعداد کم اسپرم را با داروها یا تغییر شیوه زندگی بهبود بخشید.

اگر می خواهید بچه دار شوید، تعداد اسپرم می تواند مهم باشد. تعداد غیر طبیعی اسپرم نیز ممکن است نشان دهنده یک بیماری زمینه ای باشد.

تعداد طبیعی اسپرم از ۱۵ میلیون اسپرم تا بیش از ۲۰۰ میلیون اسپرم در هر میلی لیتر (میلی لیتر) منی متغیر است. هر تعداد کمتر از ۱۵ میلیون اسپرم در میلی لیتر یا ۳۹ میلیون اسپرم در هر انزال کم در نظر گرفته می شود. تعداد کم اسپرم اغلب به عنوان الیگواسپرمی نامیده می شود. تعداد زیاد یا بالاتر از حد متوسط اسپرم بیش از ۲۰۰ میلیون اسپرم در میلی متر است.

شما می توانید تعداد اسپرم خود را از طریق تجزیه و تحلیل مایع منی تعیین کنید. می‌توانید آنالیز را در مطب پزشک، کلینیک باروری یا با آزمایش در خانه انجام دهید.

تجزیه و تحلیل مایع منی

آزمایش آنالیز مایع منی برای موارد زیر:

تعداد، شکل و تحرک اسپرم برای آزمایش ناباروری عامل مردانه مهم است. پزشک شما ممکن است آزمایش حداکثر سه نمونه اسپرم را در ویزیت های مختلف برای دریافت آنالیز دقیق توصیه کند.

آزمایش های خانگی فقط تعداد اسپرم ها را آزمایش می کند. اگر به تجزیه و تحلیل کامل علاقه دارید با پزشک خود صحبت کنید.

جدول نتایج آنالیز مایع منی

در زیر نتایج آنالیز مایع منی سالم یا طبیعی که توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) تعیین شده است، آمده است. از آنجایی که نتایج می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد، نتایج به صورت یک محدوده ارائه می شود.

شمارش اسپرم

چرا تعداد اسپرم اهمیت دارد؟

اگر می خواهید به طور طبیعی باردار شوید، تعداد اسپرم های سالم اغلب ضروری است. حتی اگر برای باردار شدن فقط یک اسپرم و یک تخمک لازم است، اسپرم سالم بیشتر شانس بارداری شما را هر ماه افزایش می دهد.

حتی اگر برای باردار شدن تلاش نمی کنید، تعداد اسپرم شما ممکن است معیار مهمی برای سلامت کلی باشد. یک مطالعه نشان داد مردانی که تعداد اسپرم پایین‌تری دارند، نسبت به مردانی که تعداد اسپرم‌های بیشتری دارند، درصد بیشتری از چربی بدن (کمر بزرگ‌تر و BMI بالاتر) و فشار خون بالاتری دارند. آنها همچنین فرکانس بالاتری از سندرم متابولیک یا شانس بیشتری برای ابتلا به دیابت، بیماری قلبی و سکته داشتند.

به این دلایل، اگر تعداد کم اسپرم شما تشخیص داده شود، پزشک مراقبت های اولیه ممکن است بخواهد سطح تستوسترون، شیوه زندگی و سلامت کلی شما را ارزیابی کند.

چگونه تعداد اسپرم بر باروری تاثیر می گذارد؟

تعداد اسپرم‌ها می‌تواند بر باروری تأثیر بگذارد، زیرا با کاهش تعداد اسپرم، شانس باردار شدن همسرتان کاهش می‌یابد. مشکلات کیفیت اسپرم نیز می تواند بر شانس باردار شدن یک زن تأثیر بگذارد.

عامل ناباروری مردانه، اغلب به دلیل تعداد کم اسپرم، دلیل رایجی است که بسیاری از زوج ها برای باردار شدن مشکل دارند. اما زوج ها ممکن است مشکلات سلامت دیگری را نیز تجربه کنند که می تواند بر باروری تأثیر بگذارد. در برخی موارد، ناباروری ممکن است به دلیل عوامل زنانه باشد، مانند:

فقدان لقاح همچنین ممکن است نتیجه تلاش نکردن برای مدت زمان کافی برای باردار شدن باشد. در بسیاری از موارد، زمانی که هیچ نگرانی در مورد باروری وجود ندارد، باردار شدن شش ماه تا یک سال طول می کشد.

اگر بیش از ۳۵ سال دارید و شما و همسرتان به مدت شش ماه برای باردار شدن تلاش کرده اید، ممکن است پزشک شما را به متخصص ناباروری ارجاع دهد. اگر بیش از یک سال است که برای باردار شدن تلاش می کنید و شما و همسرتان زیر ۳۵ سال دارید، برای ارجاع به پزشک مراجعه کنید.

تعداد نرمال اسپرم

آیا درمان هایی برای کاهش تعداد اسپرم وجود دارد؟

ناباروری با تعداد کم اسپرم ممکن است ناشی از عوامل مختلفی باشد، از جمله:

پزشک شما می تواند تعداد اسپرم شما را ارزیابی کرده و درمان را توصیه کند.

گزینه های درمانی احتمالی عبارتند از:

  • عمل جراحی. اگر واریکوسل یا انسداد مجرای دفران دارید، اصلاح یا ترمیم جراحی ممکن است توصیه شود.
  • آنتی بیوتیک ها. اگر عفونت باکتریایی بر تعداد اسپرم یا باروری شما تأثیر بگذارد، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک تجویز کند.
  • دارو یا مشاوره. اینها ممکن است برای مشکلات رابطه جنسی مانند انزال زودرس یا اختلال نعوظ استفاده شوند.
  • درمان های هورمونی و داروها. برای مواردی که سطح هورمون بالا یا پایین بر ناباروری تأثیر می گذارد، درمان های هورمونی ممکن است کمک کننده باشد.

بهبود تعداد اسپرم

در حالی که بسیاری از علل کاهش تعداد اسپرم نیاز به مداخله پزشکی دارند، انتخاب سبک زندگی نیز می تواند در این امر موثر باشد. موارد زیر ممکن است تعداد اسپرم را بهبود بخشد:

  • کاهش وزن. چاقی یا اضافه وزن می تواند باعث کاهش تعداد اسپرم شود. سعی کنید با رژیم غذایی و ورزش سبک زندگی سالمی داشته باشید.
  • مکمل های ویتامین مصرف کنید. از پزشک خود بخواهید آزمایش خون برای بررسی کمبود ویتامین بدهد. آنها ممکن است اضافه کردن غذاهای جدید به رژیم غذایی یا مصرف مکمل‌ها را برای کمک به بازیابی سطوح ویتامین و مواد معدنی توصیه کنند.
  • از سوء مصرف مواد، از جمله مصرف زیاد نوشیدنی ها و مواد مخدر یا تنباکو خودداری کنید.
  • شورتهای گشاد و نخی بپوشید.

چشم انداز

عوامل زیادی وجود دارد که می تواند بر تعداد اسپرم شما تأثیر بگذارد، از جمله انتخاب سبک زندگی یا شرایط پزشکی زمینه ای. اگر تعداد اسپرم شما کم است، پزشک ممکن است گزینه هایی را برای افزایش تعداد اسپرم به شما توصیه کند، یا ممکن است در صورت نیاز شما را به متخصص اورولوژی یا باروری ارجاع دهد.

اگر تعداد اسپرم شما کم است و امیدوارید بچه دار شوید، امروزه گزینه های زیادی برای باروری در دسترس هستند، از جمله طیف وسیعی از درمان ها مانند:

در مورد نگرانی ها و گزینه های خود با پزشک خود صحبت کنید.

 

ترجمه شده از : What Is a Normal Sperm Count

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

Urology Karami

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *